"Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů, než parlamentní opozice," zdůraznil Klaus. Spolu se zákonem o pojistném na důchodové spoření dnes prezident vrátil také související novelizaci některých dalších zákonů. Sněmovna senátní veto obou norem přehlasovala 7. září.

Poslanci by se mohli vrácenými předlohami zabývat na říjnové schůzi. Pokud Klausovo stanovisko přehlasují, od příštího roku by stejně platily. Prezident tak v krátké době nynější vládě zkomplikoval život už po několikáté.

Obstrukce opozice

Klaus v minulosti zákony týkající se důchodové reformy nepodepisoval. Jak dnes připomněl na svých stránkách, "vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice" je ale Sněmovně nevracel. "Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně," poznamenal prezident. Zdůvodnění adresoval v dopise předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

Připomněl, že reformu odmítl Senát a ve Sněmovně znovu prošel těsnou většinou koalice. "Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích," míní Klaus.

Něco ze svého

Vetovaná novela má umožnit od příštího roku zavést takzvaný druhý pilíř důchodové reformy, kterou prakticky technicky dokončuje. Kromě státního systému by tak vzniklo i spoření na důchod u fondů. Podle vládního záměru by si do nich lidé mohli přesměrovat část svých sociálních odvodů, k nim by museli přidat ještě určitý obnos ze svého. Mohli by si tak na svůj účet u fondu převést částku ve výši tří procentních bodů ze sociálního pojištění. K nim by přidali ještě sumu ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Vládní projekt důchodové reformy, a především právě její druhý pilíř má být podle Klause spuštěn v době, kdy finanční krize podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování a kdy se obdobné systémy ve světě dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány. Spuštění reformy v takové situaci by podle něj bylo hazardem s důvěrou občanů, stabilitou důchodového systému a s veřejnými i soukromými financemi.

Plně závislá generace

Obtížně odhadnutelné jsou podle Klause také dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá. "Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné," dodal prezident.

Reformu kritizují i odbory. Také podle nich vysaje peníze z veřejného důchodového systému, takže budou chybět prostředky na penze. Odboráři navrhovali přinejmenším odklad reformy na dobu, kdy česká ekonomika zas poroste. Také rada seniorů žádala Klause, aby reformní zákony vetoval.