V kočáře taženém kladrubskými bělouši dojel do pivovarské zahrady, kde mu zemědělci tradičně předali dožínkový věnec na oslavu ukončení žní. Farmáři jej pohostili i chlebem se solí a hlavě státu předali pravý valašský frgál. Spolu s návštěvníky si poté Klaus zazpíval oblíbenou píseň prvního československého prezidenta Ach synku, synku.

Při slavnostním zahájení předal prezident s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem ceny vítězům soutěže o nejlepší regionální potraviny, kterou vyhlašuje Agrární komora ČR.

"Pevně věřím, že už definitivně skončila éra, kdy jsme naše výrobky podceňovali a kdy převládal názor, co je cizí, to je lepší," uvedl Klaus v krátkém projevu. Právě díky kvalitě domácích potravin mohou podle něj čeští zemědělci obstát v tvrdé konkurenci.

"Potřebujeme ale trh, který by nebyl deformován nejrůznějšími kontingenty, kvótami, předpisy Evropské unie. Trh, kde bychom měli volný prostor," dodal Klaus. Orientace na biopaliva podle něj vychyluje rovnováhu na zemědělském trhu a ovlivňuje i ceny pro spotřebitele. "Zemědělci na tom krátkodobě budou určitě spíše vydělávat, ale pro spotřebitele to není pozitivní zpráva," řekl prezident novinářům.

Klaus navštívil Zemi živitelku potřetí za sebou. Letos na výstavu přijel z Rakouska, kde je tento týden na pracovní návštěvě. Prezident prošel výstavištěm a navštívil některé vystavovatele. Zastavil se například u stánku s traktory a v jednom z veletržních pavilonů ochutnal českobudějovické pivo.

V Česku letos úroda dosáhne podle odhadů 6,5 milionu tun obilí. Bude tak o desetinu vyšší než loni. Zemědělci v tomto roce oseli 1,46 milionu hektarů. Úrodu však na některých místech poškodilo sucho.

Podle ministra Gandaloviče byl letošní rok pro zemědělce nelehkým, ale významným rokem. Přes některé pesimistické prognózy je už většina úrody sklizena. "Ukázalo se, že jarní sucho výrazněji postihlo jen některé okresy a celková letošní úroda je mírně nadprůměrná," řekl Gandalovič.

Nejstarší a nejnavštěvovanější česká zemědělská výstava Země živitelka se v Českých Budějovicích koná už počtyřiatřicáté. Letos se jí účastní téměř 700 domácích i zahraničních vystavovatelů a obchodníků z 22 zemí. Ti nabízejí novinky z rostlinné a živočišné výroby, zemědělské techniky a další výrobky.

Loni výstavu navštívilo 100.000 lidí, letos by to mohlo být více. Do soboty na výstaviště zavítalo kolem 37.000 lidí, jen v pátek to bylo 23.000 návštěvníků. Agrosalon končí v úterý 28. srpna.