Klaus hodlá počátkem příštího roku obhajovat prezidentský mandát. O volbě hlavy státu budou téměř jistě opět rozhodovat poslanci spolu se senátory. Klaus v projevu označil Senát za "pojistku demokracie a ústavnosti" a stabilizující faktor politického systému, který "zklidňuje někdy přespříliš antagonickou a na politickém cyklu závislou atmosféru dolní parlamentní komory". To se podle prezidenta projevuje i v rostoucí důvěře veřejnosti v horní komoru, v níž mírně předstihla sněmovnu.

Uvedl také, že prezident a Senát jsou na stejné lodi, pokud jde o korekci tvorby zákonů. "To je zbytečně agresivní otázka," řekl prezident po projevu novinářům na dotaz, zda přijel do Senátu dělat volební kampaň. "Nehledejte v tom tyto souvislosti," uvedl s tím, že se vhodný termín jeho vystoupení v Senátu hledal tak, aby se senátoři nemuseli scházet jen kvůli němu.

Z oslovených představitelů senátorských klubů jen předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) vyloučil vazbu mezi Klausovým projevem a jeho opětovnou volbou. "Já to k tomu vůbec nevztahuji," uvedl Sobotka. Podle něj prezident opravdu změnil názor na Senát. "Předpokládám, že náš klub vbrzku se usnese na jeho nominaci, že tady bude mít podporu," řekl. Senátor ODS Jaroslav Kubera k tomu dodal: "Bohužel není žádný protikandidát vážný, ale jsou jen protikandidáti toho typu, kteří řekli veřejně, že kdyby mu to mělo způsobit problémy, nebo vést k tomu, že nebude zvolen, tak do toho půjdou. Nemají motivaci být prezident, ale mají motivaci, aby Václav Klaus nebyl prezident, což není úplně fér."

"Pan prezident ladil projev tak, aby to tam slyšet nebylo," uvedl k souvislosti Klausova projevu s volbou hlavy státu předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek. Podle něj je ještě příliš brzy ptát se, zda by Klausovi dal svůj hlas. Potvrdil, že lidovci svého kandidáta teprve hledají. Souvislost nevyloučil předseda klubu SNK Josef Novotný. I když před čtyřmi lety Klause nevolil, nyní se podle senátora lepší kandidát neobjevil.

"Zatím je pro mě pan prezident jediný kandidát, který by přicházel v úvahu pro mou volbu," uvedl Novotný (SNK ED). "Ten tón byl vstřícnější než v minulosti. Dá se dovozovat, že to může být způsobeno i tímto důvodem," uvedla k volebním souvislostem Klausova projevu předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková. ČSSD už ohlásila, že bude podobně jako KSČM či Strana zelených hledat vlastního kandidáta.

Šéfka Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová (za Stranu pro otevřenou společnost) k možnosti vztahu Klausova projevu a jeho znovuzvolení odvětila: "Těžko říct." Podotkla ale, že do volby hlavy státu počátkem příštího roku bude těžko schválen zákon o přímé volbě prezidenta republiky.