Vúterý proto Klaus zavítal mezi lidovecké senátory. Přes hodinu snimi rozmlouval o mezinárodní situaci, energetické politice státu i justiční reformě. Klaus se snažil senátory KDU-ČSL přesvědčit, že jeho pověst euroskeptického státníka není pravdivá.

„Já jsem nesmírně proevropský, kéž by někdo jiný ještě byl tolik proevropský jako já. Ale proevropský neznamená poslušně scvaknout podpatky na každou věc, která se shodou okolností rozhodne v Bruselu. To není proevropství samo o sobě, to je v něčem daleko hlubším. A já věřím, že to já v sobě velmi silně mám," citoval server iDnes Klausova slova sodkazem na ČTK. Ani slovo ale podle senátorů nepadlo o eventuálním návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vládních funkcí. „Byla to diskuse plodná, přátelská a produktivní,“ svěřil se Klaus.

VSenátu zasedá jedenáct lidoveckých senátorů a spolu střinácti kolegy vdolní komoře budou vedle komunistů těmi, kdo mohou rozhodnout o příštím prezidentovi. Zatím jsou ale lidovci skoupí na vyjádření, komu dají svůj hlas. Proslýchá se, že dva jisté hlasy vjejich senátním klubu má jak Václav Klaus, tak Jan Švejnar. Klausova protikandidáta hodlá volit například místopředseda horní komory Petr Pithart a senátor Josef Vaculík.

Lidovci nebudou přijímat žádné závazné usnesení, koho mají jejich zákonodárci volit. Jak už Deník informoval, místopředseda poslaneckého klubu Pavel Severa ale předpokládá, že někteří znich sdělí, komu hlas odevzdají. On osobně to udělá vokamžiku, kdy se definitivně rozhodne pro svého favorita. Severa také odmítl návrh sociálního demokrata Davida Ratha na veřejnou volbu hlavy státu. Vúterý ale ministr a šéf legislativní vládní rady Cyril Svoboda nevyloučil příklon poslanců KDU-ČSL ktomuto způsobu hlasování. „Jednací řád ji umožňuje a je to rovnocenná forma volby,“ uvedl Svoboda. Někteří lidovci by se tím chtěli vyhnout nařčení, že vyměnili hlasy pro Klause za návrat Jiřího Čunka do vlády.

Zatímco Jan Švejnar zahajuje ve Zlíně ve středu turné po několika městech Čech a Moravy, Václav Klaus se chystá za dalšími senátory, tentokrát zKlubu otevřené demokracie a sdružení nezávislých. Tentýž den bude zahájena i akce„Volím Klause“, za níž stojí houslista Pavel Šporcl. Občané budou moci vyjádřit svou podporu současné hlavě státu pomocí mailů zákonodárcům.