Organizátoři, jimiž byli Klausovi spolupracovníci z jeho institutu, byli však připraveni na všechno, takže pozvaní se mohli ukrýt pod deštníky s logem IVK. Bývalý policejní prezident a současný šéf liberecké policie Vladislav Husák, náhodou stoje vedle krabice s paraplaty, dokonce žertoval, že by je mohl pronajímat za 50 korun. Někteří přítomní to vzali vážně a rozhodli se raději zmoknout.

POLICEJNÍ MEGAPRŮŠVIH

Husáka nešlo navíc přehlédnout, neboť ve žlutých kalhotách a modrém saku zářil na všechny strany. Najisto tak za ním zamířila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a místo pozdravu hlaholila: „Vláďo, to, co se teď děje v policii a státním zastupitelství, by se tedy za nás stát nemohlo, viď?"

Dokonale oblečený a zjevně odpočinutý úřednický expremiér Jan Fischer odtušil, že současná policejní krize „není žádná banalita nebo provozní záležitost, ale systémový megaprůšvih s velkým politickým dosahem". Přiznal, že je sice v důchodu, ale pracuje dál, ovšem jen na věcech, které ho baví, a hlavně s lidmi, s nimiž dělat chce. Budoucí guvernér České národní banky Jiří Rusnok podobné starosti asi nemá. Je tak zaměstnaný, že se svými kolegy se evidentně příliš nepotkává, neboť s dalším členem bankovní rady Pavlem Řeřábkem se zdravil slovy: „Konečně se vidíme a můžeme to probrat."

S dárečky dorazili všichni Klausovi věrní, počínaje prvními místopředsedy ODS Miroslavem Mackem a Petrem Čermákem, přes pražské exprimátory Jana Koukala, Igora Němce a Pavla Béma až po bývalého korunního prince Ivana Langera (ten byl nejvysmátější ze všech). Byla tu také kapela Žlutý pes a zahráli Klausovi oblíbenci Lucie Bílá, jazzman Emil Viklický a rocker Aleš Brichta.

Oslavenec Václav Klaus rozdával úsměvy a evidentně se těší skvělému zdraví. V modrém saku mu to slušelo, byť ho zřejmě vybíral sám, neboť paní Livia se nedostavila. Za rodinu byl přítomen jen Václav junior, který se nyní činí ve Fialově ODS. Předseda Klausovy mateřské strany přítomen nebyl, neb ředitel IVK Jiří Weigl zřejmě usoudil, že jeden profesor z téže politické líhně na oslavě bohatě stačí. Jinak jich tu bylo víc, vedle Milana Knížáka třeba rektor VŠCHT Karel Melzoch či advokát Jan Kříž. Překvapivě i sociolog Jan Keller, europoslanec za ČSSD, který byl v dobrém rozmaru a ke stolku si nosil bohemku s ledem (salátu jako levičáckého antijídla se pro jistotu ani nedotkl).

Václav Klaus, jemuž z videa popřály šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penová a německé AfD Frauke Petryová, se při zdravici z pódia nechal slyšet, že by si přál Alternativu nejen pro Německo, nejen pro Česko, ale pro celou Evropu. „To opravdu potřebujeme."