Komunisté už předem avizovali, že chtějí debatovat onových jménech kandidátů a vdnešních Otázkách Václava Moravce na ČT takovou debatu nevyloučili ani lidovci. „Nová volba je bod nula. Budeme muset zvažovat další varianty, včetně navržení nového kandidáta,“ uvedl vČT místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek.

Strany musí nového kandidáta do druhé volby navrhnout nejpozději do úterního večera. Šéf komunistů Vojtěch Filip proto už včera předal Jiřímu Paroubkovi seznam pěti kandidátů, okterých by KSČM chtěla debatovat.

Seznam obsahuje jména šéfa Akademie věd Václava Pačese, předsedy Ústavního soudu Pavel Rychetského, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera a europoslankyně Jany Bobošíkové (nezávislá). Posledním navrženým je pak ombudsman Otakar Motejl. Ten svoji kandidaturu vneděli nevyloučil, podmiňuje ji však širokou podporou politických stran.

„Okandidatuře bych uvažoval tehdy, pokud by zboje oprezidentský úřad odstoupil profesor Jan Švejnar, který má jinak moji podporu. Nekandidoval bych proti Janu Švejnarovi, protože by to přispělo ke snazšímu vítězství Václava Klause. Alternativou Václavu Klausovi bych mohl být za podmínky širší podpory většiny parlamentních stran a tudíž zvolení,“ napsal vpísemném prohlášení pro ČT.

Králík z klobouku by pomohl současnému prezidentovi

Podle sociálních demokratů a strany zelených by ovšem nasazení nového kandidáta znamenalo spíše výhodu pro Václava Klause, který bude ive druhé volbě jistým kandidátem ODS. „Vytažení králíka zklobouku mezi první a druhou volbou jasně nahrává Václavu Klausovi,“ varoval místopředseda zelených Ondřej Liška.

Sociální demokraté debatu onových kandidátech zcela nevylučují, pravděpodobnější je ovšem varianta, že do druhé volby půjdou se stávajícím kandidátem Janem Švejnarem. „Budeme jednat isostatními stranami. Střídání kandidátů by ale nebylo dobré a nahrávalo by zvolení Václava Klause,“ odhadl druhý muž ČSSD Bohuslav Sobotka.

Před pátečním volbu se také zdá pravděpodobné, že prezident se opět bude volit veřejně. Zatím se na tom shodli komunisté, zelení iČSSD „Nevidím důvod proto, že pokud jsme tak učinili jednou, bychom to teď měli měnit,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Lidovci budou ještě ozpůsobu volby debatovat, ODS chce prosadit volbu tajnou.

Pokud budou zákonodárci prezidenta volit veřejně, volby se zcela jistě nezúčastní senátor Karel Barták (nezávislý za KDU-ČSL). „Pan Barták sdělil, že se nezúčastní veřejné volby, protože sní principiálně nesouhlasí,“ uvedl Hošek. Barták přitom dopředu dával najevo, že by volil Václava Klause.