I vzhledem k historickému vývoji mají podle nich obyvatelé Ukrajiny rozdílné představy o budoucnosti země. Klaus a Weigl také upozorňují na to, že pro Rusko je Ukrajina více než nejbližší zahraničí, jde o „kolébku jeho státnosti a kultury, domov desítek milionů Rusů".

„V této situaci představa některých lidí v Evropě, a zdá se i předních představitelů EU, reprezentantů dnešní České republiky a hlavně politických aktivistů, že je možné připustit střet o orientaci Ukrajiny a vést boj o její směřování na Západ či Východ, ignoruje realitu," stojí ve stanovisku. Klaus a Weigl v této souvislosti varují před neřešitelným konfliktem, který může skončit tragédií.

Volba mezi Východem a Západem

Je podle nich nezodpovědností Západu „živit ambice a iluze radikálů ze západu Ukrajiny, že skutečně existuje volba mezi Východem a Západem a že EU a USA jsou schopny Ukrajinu jako celek v jejím západním směřování nejen podpořit, ale i dlouhodobě zajistit".

„Postavit Ukrajinu před volbu – Východ nebo Západ, znamená ji rozbít. To se, zdá se, bohužel děje," píšou Klaus a Weigl. Soudí, že nové volby problém Ukrajiny nevyřeší.

Desítky mrtvých

Krvavé srážky mezi opozičními demonstranty a policií si od úterý v centru Kyjeva vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

Prezident Viktor Janukovyč dnes potvrdil dohodu s opozičními vůdci s tím, že vypíše předčasné prezidentské volby a bude souhlasit s návratem ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí. Oznámil rovněž, že hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění. Demonstranti se smlouvou dohodnutou pomoci evropských prostředníků ale údajně nesouhlasí.