„A nejen to. Velká voda s sebou přináší také hrnce, plavala tu i mrtvá slepice nebo králík. Jednou jsem dokonce z ústí vytahoval koberec o velikosti tři krát tři metry, aby se to neucpalo,“ popsal muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce Blanenského deníku je však zná. Puch bývá podle něj pronikavější v horkých dnech.

Přitom stačilo, aby dělníci kanalizaci protáhli dál od obydlené části. „Stačilo takových dvanáct trubek. Teď nemůžeme otevřít okna ani se posadit na zahrádku. Alespoň deset let už na tento problém upozorňuji,“ pokračoval muž.

Jeho slova potvrdil Vladimír Vaněk z klepačovského občanského sdružení. „Každý rok řadíme tento problém v připomínkách blanenským radním na první místo. Nic se neděje,“ uvedl Vaněk. Klepačov je totiž městskou částí Blanska. Přitom tato krizová lokalita se nachází v těsné blízkosti další obce Olomučany.

Muž, který blízko vyústění kanalizace žije, si stěžoval u vedení vesničky i města. „Olomučanský starosta řekl, že dodá trubky a pokud přispěje Blansko, položí je. Nic se nestalo. Podle Blanenských by to přišlo nejméně na půl milionu korun, které nemají. Slibovali nám, že budou jímku každý rok čistit, to se také neděje. Akorát sem přijedou, čichnou si a řeknou, že se s tím něco musí dělat,“ cítí muž beznaděj.

Že nikdo vyústění kanalizace do potoka nečistí, potvrdil i starosta Olomučan Jiří Baštář. „Chceme se tam podívat a vyčistit to, aby tam nebyla žumpa. Kanalizace je nešťastně udělaná,“ sdělil s tím, že splašky skutečně do potoka tečou.

Situaci by podle něj měla do tří let vyřešit stavba oddělené kanalizace a čistírny odpadních vod. „Pokud seženeme peníze, uděláme splaškovou kanalizaci a na dešťovou vodu se použije ta, která ústí do potoka. Mělo by tak být po problému,“ míní Baštář a dodal, že v současnosti tvoří pověření lidé projekt.

Čistírna by měla stát za obydlenou částí obce. Kanalizaci spravuje Vodárenská akciová společnost. Ředitelce Miloslavě Soldánové však o ucpávání jímky nikdo neřekl. „Stačí říct a pošleme tam na pročištění kanalizační vůz. O tomto problému však slyším prvně,“ řekla. Čistírna odpadních vod a oddělená kanalizace podle ní pomůže. Dále by lidi žijící v okolí zbavilo zápachu zatrubnění potoka. „To je záležitostí Blanska, my udržujeme kanalizaci, ne potoky,“ podotkla Soldánová.

Blanenský místostarosta problém zná. Přesto podle něj slyšel stížnosti naposledy před třemi lety. „Prověřím to. Zatrubnění potoka však neřeší čištění odpadních vod,“ uvedl Král a zdůraznil stavbu oddělené kanalizace a čistírnu. Olomučanští podle něj mají šanci dotace získat. „Doba je totiž plodná na získávání peněz na záležitosti týkající se životního prostředí,“ podotkl.