Dobrá strategie

Oslovení studenti se jednoznačně shodli, že nejstrategičtějším krokem jsou dobře zvolené maturitní předměty. „Vzhledem k tomu, že jsem maturoval z biologie a chemie, tak jsem se na přijímačky, které se konaly asi měsíc po maturitě, vůbec nepřipravoval. Na obor, který jsem si vybral, byly přijímačky z biologie a obecných studijních předpokladů. Na úroveň testu z biologie mi bohatě stačily znalosti z gymnázia a na OSP se prostě připravit nedá,“ sdělil student oboru biologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze Martin Holý.

„Přijímačky se dělaly z matematiky a dvou jazyků. Znalosti ekonomie nebyly vůbec vyžadovány. Připravovala jsem se na ně tak, že jsem se připravovala na maturitu ze všech zmiňovaných předmětů. Prostě z matiky stačily znalosti jako na maturitu plus zkusit si nějaké vzorové testy, které jsou na internetu. Pak to byla už brnkačka,“ potvrdila studentka mezinárodního obchodu na VŠE Lucie Zieglerová. „Jazyky jsou tak trochu sázka do loterie. Přijde mi, že nezkouší, jak dobře umíte mluvit, ale jak dobře znáte gramatiku a hlavně gramatické výjimky, na což je hlavně francouzština expert. Je taky dobré zkusit si vzorové testy, některé otázky se stále opakují,“ dodala Zieglerová.

Zkušenosti starších

Dalším důležitým bodem je s předstihem zajistit dostatek informací. „Pro mou přípravu byl nejdůležitější rozhovor s člověkem, který pracuje jako producent, a vůbec zkušenost a spolupráce s ním. Pak jsem taky dost využila svých znalostí z praxe v divadle. Přečetla jsem i pár knížek z doporučené literatury a mluvila jsem s pár lidmi, kteří tou dobou na produkci studovali,“ prozradila svůj recept na úspěch studentka produkce na DAMU Eva Burešová.

„Podle mých zkušeností je dobré se včas rozhodnout, kam jít a začít si shánět co nejvíc informací, ideálně se třeba ve třeťáku na střední zeptat někoho, kdo studuje na té které škole. A pak je samozřejmě úplně nezbytné dlouhodobě ovládat předměty, ze kterých se dělají přijímačky, v případě nějakých nejasností neváhat sáhnout po soukromém doučování,“ sdělil student oboru zubní lékařství na Lékařské fakultě UK v Plzni Ondřej Matouš. „Určitě mi pomohly hodiny, kdy jsme na seminářích ve škole opakovaly témata k maturitě. Více jsem dělat nemusel. Pro každého, koho biologie baví a nechodí do školy jen proto, že musí, nebudou přijímačky žádný problém,“ doplnil Holý.

Ne vždycky ale znalosti ze střední k přijímačkám stačí. „Znalostí ze střední jsem nevyužila skoro vůbec. Přijímačky byly tříkolové a první kolo obsahovalo test z angličtiny a všeobecného přehledu, to znamená kultura, právo, umění, ekonomika, architektura a podobně. Byly tam věci, kromě jazyka, které se ve škole neučí. Druhé kolo se skládalo z úvahy z oboru, konkrétně vícezdrojové financování divadel, a z projektu, který jsme měli podle zadání vytvořit, to byl týdenní zájezd ostravského divadla v Praze včetně rozpočtu, časového harmonogramu a tak podobně. V třetím kole jsem absolvovala pohovor, kde se ptali úplně na všechno,“ informovala Burešová.

„Zbytečnou přípravou na zkoušky na ekonomické fakulty je možná jazyková konverzace. Ale tu využijete potom, když vás vezmou na školu. Tu později po vás naopak vyloženě vyžadují,“ řekla Deníku Zieglerová.