Poplatkové osvobození, které nemocnice od tohoto pondělí zavedla, potrvá do konce letošního roku. Poplatky za pacienty bude hradit tajný německý sponzor. „Nezaregistrovali jsme žádný masivní odliv našich klientů k jiné pojišťovně a nic takového neočekáváme ani v nejbližší budoucnosti. V okolí Vrchlabí je dostatek kvalitních zdravotnických zařízení, která se o naše pojištěnce dokážou dobře postarat,“ sdělil Jiří Rod.

Podle slov mluvčího není k mimořádným opatřením důvod. „VZP má plnohodnotnou péči pro své klienty i nadále zajištěnou. Navíc je třeba říci, že v systému zajištění akutní péče na Vrchlabsku nehraje tato nemocnice příliš významnou roli,“ dodal Rod.

Podle ředitele soukromé nemocnice však už první klienti v regionu od Všeobecné zdravotní pojišťovny odcházejí. „Záleží na pacientech, jestli budou chtít jezdit do vzdálených nemocnic a platit tam poplatky, nebo zda si je nechají od nás sponzorovat a budou se léčit v nemocnici, kde to znají a kde znají své lékaře,“ řekl Vladimír Dryml.

Vedení špitálu plánuje poplatkovou „amnestii“ rozšířit i na další skupiny pacientů. Už od ledna přitom ve Vrchlabí neplatí děti do 18 let. „Do budoucna uvažujeme, že osvobodíme ty lidi, kteří nebudou mít tak velké příjmy. To znamená i důchodce, kteří nebudou dostávat důchod vyšší než osm nebo devět tisíc korun. Je to samozřejmě naše odveta za to, jak se k nám VZP chová,“ doplnil Dryml.

Nemocnici právě kvůli nevybírání poplatků od dětí hrozila pokuta. Správní řízení však pojišťovna nedávno zastavila. Soukromá nemocnice navíc nemá s VZP uzavřenou smlouvu. Pojišťovna ji proto od června hradí jen nutnou a neodkladnou péči.