"Dalo se to čekat z těch signálů, které Donald Trump vysílal mnoho měsíců," řekl Brabec. "Bezpochyby pařížská dohoda bude platit i nadále," doplnil. Z téměř 200 zemí, které pařížskou dohodu podepsaly, ji zatím ratifikovalo 147 států a spolu s USA ji odmítá už jen Sýrie a Nikaragua, poukázal ministr.

Pokud Spojené státy nebudou snižovat emise skleníkových plynů, bude to podle Brabce znamenat větší tlak na ostatní státy, aby byly schopny závazky pařížské dohody dorovnat. Výpadek to bude znamenat také u rozvojových zemí, kterým se USA za prezidenta Baracka Obamy zavázaly přispívat na opatření snižující emise, dodal.

Podle Brabce je diskutabilní, zda Trumpovo rozhodnutí bude znamenat výhodu pro USA, jak americký prezident tvrdí. Navíc některé státy USA budou zjevně ve snaze snižovat emise pokračovat, podotkl. "Já si myslím, že tímto Donald Trump trochu se vrátil zpátky do 20. století," řekl.

Podle ekologů z Hnutí Duha, organizací Care, Greenpeace, Glopolis a Klimatická koalice začne Trumpovo rozhodnutí platit až za čtyři roky. Tím pádem neznamená, že by Spojené státy emise skleníkových plynů přestaly snižovat. "Ústupem USA z mezinárodní spolupráce na snižování emisí je však pro Evropskou unii a ČR nyní nutnost srazit závislost na fosilních palivech ještě akutnější," uvedli ekologové ve společném tiskovém komentáři.

Trump dlouho očekávaný krok oznámil včera, smlouvu kritizoval již od loňské předvolební kampaně. Dohoda je podle něho pro Američany neúnosně drahá. Washington začne vyjednávat o smlouvě nové, která by byla k obyvatelům USA spravedlivější, dodal šéf Bílého domu.

Trumpovo chybné rozhodnutí podle Sobotky pařížskou dohodu nezničí

Klimatickou dohodu nelze odmítnout jen proto, aby se nám teď chvíli žilo pohodlněji, uvedl na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, označil Sobotka za chybné. Úmluvu podle českého předsedy vlády americký krok silně oslabí, ale nezničí.

Sobotka uvedl, že změny klimatu zažívá i Česko. "Máme vůči příštím generacím povinnost udělat vše pro zlepšení. Dohoda z Paříže je dobrá a racionální cesta. Je důležitá kvůli našim dětem a bezpečnější budoucnosti," uvedl. Není ji podle něj možné odmítnout jen kvůli pohodlnějšímu životu v současnosti.

Dlouho očekávaný Trumpův krok považuje Sobotka za chybný. "Rozhodnutí prezidenta Trumpa dohodu z Paříže silně oslabí, ale nezničí. Je škoda, že se USA izoluje ve věci důležité pro celou planetu," konstatoval Sobotka.

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil americké rozhodnutí za nešťastné. "Musíme se postavit čelem k tomu, co nás čeká. Nemůžeme riskovat osud planety," uvedl na twitteru.
Naopak někdejší prezident Klaus doufal, že Trump odolá tlaku, který na něj byl kvůli kroku vyvíjen. "Je to nejvýznamnější krok Donalda Trumpa, je to fatální změna, v mých očích samozřejmě k lepšímu," uvedl v rozhovoru pro Seznam.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera (TOP 09) Trumpovo rozhodnutí považuje za krátkozraké. "Je smutnou zprávou nejen pro naše životní prostředí, ale také pro naše děti, které by pádem dohody přišly o šanci žít ve zdravém prostředí," napsal ČTK člen sněmovního výboru pro životní prostředí.

Klimatická dohoda je podle Kučery příležitostí i pro byznys. "Investice do ochrany klimatu přinášejí totiž příležitosti pro obory s vysokou přidanou hodnotou," uvedl. Je přesvědčen, že ostatní státy budou mít zájem v ochraně klimatu pokračovat i bez USA. "Trump nemá pravdu. Ochrana klimatu není brzdou ekonomiky. Omezování emisí stimuluje inovace a znamená čistší budoucnost," uvedl v tiskovém prohlášení předseda Zelených Matěj Stropnický.