Českokrumlovsku se zatím nebezpečná nemoc vyhnula, nejvíce zasažené je Táborsko, kde je již deset nemocných. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy v jižních Čechách bylo minulý rok právě na Českokrumlovsku. Lékaři nahlásili 27 nemocných, v závěsu poté bylo Českobudějovicko, které se dostalo na číslo 24. Oproti předešlému roku klesl počet nemocných na okrese o dvě osoby. „V uplynulé sezóně se naštěstí nepotvrdily prognózy z loňského jara, kdy bylo možné po mírně zimě očekávat zvýšený výskyt infikovaných klíšťat,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Zdeněk Velikovský.

Podle vedoucí oddělení epidemiologie českokrumlovského pracoviště krajské hygienické stanice Ivany Krabatschové je Českokrumlovsko pro rej klíšťat ideální místem. „Nejvhodnější podmínky pro množení klíšťat jsou dostatečná vlhkost půdy a přítomnost hostitelských živočichů. A proto jsou na Českokrumlovsku ideální podmínky.“

Hlavní je ochrana

Zatímco před encefalitidou se mohou lidé uchránit očkováním, proti borelióze není očkovací látka dostupná. Prevencí je tedy ochrana, například vysoké ponožky, dlouhé kalhoty zastrčené do bot, dlouhé rukávy.

„Proti lymské borelióze neexistuje účinná ochrana očkováním, jedinou prevencí je prevence před napadením klíštětem. Důležité je klíště včas objevit a odborně odstranit,“ upozornil Velikovský. Mnoho lidí se stále domnívá, že se klíšťata vyskytují jenom v lese nebo ve vysoké trávě, což je samozřejmě omyl. Parazita si člověk může odnést i po návštěvě parku nebo po pracném odpoledni na zahradě. Nebezpečná je také tráva u řek, kde se klíšťata ráda zdržují a čekají na hostitele.