Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Kmentovi loni uložil pokutu 20 tisíc korun. Prý dvakrát zmařil úkony trestního řízení, napodruhé navíc podle ÚZSI reagoval urážlivě. Vrchní soud v Praze pokutu snížil na 3000 korun.

Volby - Ilustrační foto.
Ve Strakonicích zatím nové volby nebudou. ÚS se bude zabývat stížností

Kmenta v uložení pokuty spatřoval vynucování poslušnosti a zastrašování. Rozvědku zajímal jeden z jeho článků. V textu Tajné operace Andreje B. v časopise Reportér Kmenta popisoval údajné zneužívání moci a plánované kroky premiéra Andreje Babiše (ANO) v oblasti bezpečnostních složek.

Neprofesionalita úřadu

Novinář v ústavní stížnosti uvedl, že jej v květnu 2018 skutečně telefonicky kontaktoval muž, který tvrdil, že je z ÚZSI a že by si s novinářem rád pohovořil o obsahu reportáže.

Kmenta požádal o oficiální předvolání. To, že nepřišel podat vysvětlení, pak přičítá spíše neprofesionalitě úřadu. ÚZSI výzvu pokaždé předal poště v pátek, přičemž v prvním případě byl termín podání vysvětlení stanovený na úterý následujícího týdne, v druhém na čtvrtek. Kmenta také zdůraznil, že nakonec vysvětlení podal, úkony trestního řízení tedy nezmařil.

Facebook. Ilustrační foto
Policie může použít neveřejné příspěvky z facebooku jako důkaz, rozhodl ÚS