Regionální bossové ODS nezastávají žádné významné funkce, ale jejich neformální vliv je obrovský. Jurečko je známý restauratér, Dlouhý šéfuje jihočeské odbočce Agrární komory a Oulický je představitelem firmy Severočeská stavební.

Řada místních bossů je ale daleko delší. Dokážou ovlivnit hlasování na kongresu, včetně volby nejvyššího vedení. Na tom loňském ústečtí delegáti například odrovnali Topolánkova favorita Aleše Řebíčka a prosadili na místopředsednický post Petra Gandaloviče.

Metoda je snadná. Majitelé stavebních firem za úplatu najali černé duše do ODS, jež pak na oblastním sněmu odhlasují, co je třeba. To se podle bývalé šéfky sdružení z Děčínska Ivany Stárkové stalo i letos v červnu. Jenže kontroloři z centra ODS přijeli věc vyšetřit a neshledali jediné pochybení. „Budu se bít dál, protože důkazy o nepoctivosti mám. Velice mě ale mrzí, že zklamali i členové, jimž jsem důvěřovala,“ reagovala Stárková.

Radní z Prahy 10 Tomáš Hrdlička zase údajně stál za loňským kompromisem, který udržel Topolánka v sedle a prvním místopředsedou učinil Davida Vodrážku, starostu Prahy 13, dle Topolánkových nedávných slov „blba z Horní Dolní“.

Topolánek chce regionálním bossům přiškrtit kyslík

Víkendový kongres se tak vůbec nebude točit kolem programových vizí pro další roky. Aspoň nikoli v zákulisí, kde se odehraje vše podstatné.
Současný předseda Mirek Topolánek chce stále sílícím regionálním vůdcům, které nazývá „kmotry“ či „gubernátory“, přiškrtit kyslík.. Do stanov hodlá prosadit změnu, která by nakupování mrtvých duší vyloučila. Vysílání delegátů na kongres by se napříště nemělo odvíjet od počtu členů v regionu.

„Nemůže to být tak, že hlasovací mašinérie je zorganizovaná od místních sdružení. Mně to připomíná dobu, kdy davy zfanatizovaných horníků chtěly Miladu Horákovou zabít dvakrát, kdyby to jen trochu šlo,“ řekl Topolánek v LN. Místní politici se ale takovému pohledu brání a mají názor přesně opačný.
„Je veřejnou záležitostí, že Topolánek je řízen Markem Dalíkem,“ tvrdí lídr místního sdružení v Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý. Podle něj s Topolánkem ODS už žádné volby nevyhraje.

Nicméně kongres, který v sobotu začíná v Praze, se zřejmě nevyhne otázce, proč hned dva z nejmocnějších lidí v ODS, tedy bývalého senátora Alexandra Nováka a pražského lobbistu Romana Janouška vyšetřuje policie.

Šéf ODS z Hluboké: Topolánek musí skončit

Hluboká nad Vltavou - Místostarosta Hluboké nad Vltavou a šéf místního sdružení ODS Pavel Dlouhý se řečem o mafiánech směje, prý jde o mlžení před kongresem.

O vlivných regionálních politicích ODS Mirek Topolánek mluví jako o kmotrech či gubernátorech. Jak jste si to vysloužil?

To opravdu nevím. V ODS je struktura místních, oblastních a regionálních sdružení a pak vedení strany. Já nemám žádnou významnou pozici, jsem od roku 1992 předsedou místního sdružení Hluboká nad Vltavou.

Vliv častokrát s funkcí nemá nic společného. Ten váš prý je v jižních Čechách obrovský. Když chce někdo cokoli v regionu prosadit, jde za vámi do Huberta.

Je fakt, že chodím na jídlo do restaurace Hubert, tamní personál znám víc než třicet let. Ale teď vážně. Všechny ty řeči o mafiánech jsou účelovou argumentací před kongresem. Každý ví, že jihočeská organizace ODS má jiné názory než pan předseda.

Jaký?

Na kongres jedu s mandátem našich členů, abych prezentoval názor, že pan předseda vyčerpal svůj potenciál a nemůže stranu dovést k volebnímu vítězství. Jeho chování všichni znají a je veřejnou záležitostí, že je řízen Markem Dalíkem.

Jedete jen kritizovat, nebo máte po ruce i návrh, co s tím?

Nám vadí, že Mirek Topolánek chce ODS dostat k principu demokratického centralismu. Hovoří o tom, jak by čistil, rušil licence organizacím, které se mu nelíbí a podobně. Chtěl by systém, v němž se rozhoduje shora dolů. A tak to v žádné demokratické straně, včetně KSČM, nefunguje. Základní jednotkou je volič, pak místní a regionální organizace, teprve nakonec vedení.

Nejde vám hlavně o přípravu půdy pro povolební velkou koalici s ČSSD, tedy model, který funguje v Jihočeském kraji?

Takhle přece nelze uvažovat. Topolánek třeba dnes varuje před úprkem voličů k TOP 09. Přitom on je tím, kdo TOP 09 s Mirkem Kalouskem spoluzakládal a dokonce se přimlouval za předvolební koalici. O tom, co bude po volbách, rozhodnou voliči. Mně osobně velká koalice s ČSSD na krajské úrovni netěší, ale byla to jediná možná varianta, aby kraj fungoval, což se v praxi potvrdilo.