Jan Kněžínek podá demisi k 30. dubnu a rozhodl se vrátit zpět do předchozí funkce. „Nyní se vracím do své předchozí služební pozice odborného náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády ČR a člena Legislativní rady vlády, kde jsem předtím řadu let působil a kde se budu věnovat právu a legislativě,“ informoval Kněžínek Českou televizi s tím, že bude resortu nápomocen při řešení problémů, jež v jeho čele rozpracoval.

Na Twitteru se k odchodu Jana Kněžínka vyjádřil i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který napsal, že Kněžínek byl jen prodlouženou rukou Adreje Babiše, který na rozkaz odchází hned po návrhu na obžalobu premiéra. „Nezbývá nic jiného, než být bdělí a nového ministra spravedlnosti pod drobnohledem sledovat, aby nedocházelo ke změnám na místech státních zástupců a ovlivňování kauz,“ napsal Pospíšil.

Nová jména ve vládě

Prezident Miloš Zeman už byl o návrhu informován a Marii Benešovou jmenuje 30. dubna s dalšími nově jmenovanými ministry.

K zatím posledním změnám v Babišově vládě došlo minulý týden, kdy premiér navrhl změny v čele hned dvou ministerstev. Ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou nahradí Vladimír Kremlík, z ministerstva dopravy odejde Dan Ťok. Zatímco Ťokův odchod byl dobrovolný, konec Novákové si přál Babiš. 

Nástupkyně Jana Kněžínka, Marie Benešová je vystudovaná právnička a bývalá poslankyně. Loni oslavila sedmdesáté narozeniny. S kolegy vede advokátní kancelář, radí prezidentovi Miloši Zemanovi v oblasti justice a nadále sleduje politické dění.