Napjaté mlčení. Tak nějak lze chrakterizovat vztah České republiky a Lichtenštejnska. Jedna země neuznává druhou, diplomatické styky neexistují. Jádrem sporu je zestátnění majetku Lichtenštejnů na základě Benešových dekretů.

V pátek pětadvacátého září přesto na Břeclavsko, kde zůstala valná část dědictví rodu, přijede vládnoucí kníže Hans Adam II. „Kníže už svůj příjezd oficiálně potvrdil dopisem i pondělním e–mailem. Iniciátorem návštěvy jsem já. Před rokem a půl mi dal kníže souhlas k použití materiálů z archivu ve Vaduzu pro připravovanou knihu. Požádal jsem ho, zda by se nestal jejím kmotrem. A pak už jen stačilo najít vhodný termín,“ sdělil historik Pavel Juřík, který knihu o Lichtenštejnech nyní dokončuje.

Odpolední křest ve valtickém zámku ale nebude jediným cílem soukromé knížecí návštěvy. „Letos uplynulo sedm set šedesát let od příchodu Lichtenštejnů na Moravu. Když už jsem kníže pojede, navrhl jsem mu, jestli by cestu nespojil s návštěvou Mikulova a dalších míst,“ řekl Juřík.

Právě Mikulov totiž získali v roce 1249 Lichtenštej­nové od Přemysla Otakara II. darem za věrnost. První kroky Hanse Adama II. proto povedou na mikulovský zámek a radnici. Po obědě se pak knížecí pár přesune do Břeclavi. Prvního muže Lichtenštejnska bude totiž doprovázet i jeho manželka kněžna Marie, rozená hraběnka Kinská, která se České republice obvykle vyhýbá.

„Chtěli bychom knížete provést Lichtenštejnským domem, informovat ho o stavu prací na břeclavském zámku a taktéž ho pozvat na probíhající Svatováclavské slavnosti,“ přiblížil program v Břeclavi radní Radek Buk.

Starosta města Dymo Piškula je připravený přijmout Hanse Adama II. i na radnici. „Není v tom žádný rozpor. Kníže přijede jako soukromá osoba a my nezastupujeme stát, ale město. Nebudeme zdaleka první radnice, kterou v České republice navštíví. Už ho dokonce přijal i hejtman Jihomoravského kraje,“ vzpomněl Piškula.

Podle něj k cestě knížecího páru do Břeclavi přispěly i dobré reference price Wolfganga, který tu otevíral Lichtenštejns­ký dům. Pokud by chtěl vládnoucí Lichtenštejn otevřít otázku rodového majetku na Břeclavku, je Piškula připravený takové téma odmítnout. „Byl bych nucený panu knížeti říct, že musím být loajální k tomuto státu. A že nejsem kompetentní o těchto věcech hovořit. Nečekám ale, že takovou otázku dostanu, i Hans Adam si je toho totiž dobře vědom,“ míní břeclavský starosta.

Stejný názor má i Juřík. „Jeho Výsost určitě nebude majetkovou otázku otevírat, i když tvrdí, že je stále otevřená a jednoho se bude muset řešit. Sám ale říká, že za jeho života to asi nebude. A to je mu třiašedesát let,“ uvedl historik, který o Lichtenštejnech pravidelně píše do týdeníku Nový život, čtvrteční přílohy Břeclavského deníku.