Jeho nejsilnějším argumentem bylo, že pokud zákonodárci nepřijmou koaličně dohodnutou verzi v červenci, nestihne se předpis schválit do konce roku. „V tom případě začne platit původní verze z roku 2002, v níž je všechno, co tam mít nechcete," uvedl ministr Dienstbier, v jehož gesci komplexní pozměňovací návrh k Tejcově novele vznikl.

Přišel o trumf z EU

Největším esem v jeho rukávu pak bylo tvrzení, že nestihne-li se vše v daném termínu, EU zastaví Česku čerpání peněz 
z evropských fondů. Ve hře je 600 miliard korun. Jiřímu Dienstbierovi a celé ČSSD ale dnes podrazila nohy ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). „Přijetí služebního zákona k 1. lednu příštího roku není ze strany Evropské unie ultimátem a 
o prodloužení lhůty se tak dá jednat," konstatovala budoucí česká eurokomisařka. Dodala sice, že termín by bylo vhodné dodržet, ale svým tvrzením otevřela dokořán dveře opozičním připomínkám. K ANO se přidali i lidovci a už v pátek se mají sejít vyslanci všech sněmovních stran k jednání.

TOP 09 a ODS žádají vrácení návrhu do druhého čtení. Nejvíc protestují proti zřízení Generálního ředitelství státní služby, neprostupnosti státní správy a postavení ministerských náměstků. „Není možné, aby vláda prosadila to, co předložila sněmovně, to je opravdu špatně," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík se opřel o poslance ČSSD Vítězslava Jandáka, který si přihřál vnitrostranickou polívčičku a Dienstbierovo dílo sepsul. „Ten zákon není dobrý, všichni to víme, v podstatě przní demokracii," ulevil si Jandák. Prý vznikl jen z popudu Evropské komise, takže je na stole „dikce bez ducha".

Jde o vliv poradců

Politoložka Vladimíra Dvořáková přitom soudí, že kvalitní úřednická norma, která by důsledně oddělila politickou 
a odbornou linii na ministerstvech, by mohla pomoci vymýtit korupční prostředí 
v centrálních úřadech a odstřihnout různé poradce bez mandátu.
Předkladatelé odmítají tvrzení opozice, že by s ní nejednali. Řadu podnětů už totiž zapracoval ústavně-právní výbor. O dalších lze přemýšlet.

„Můžeme jednat o ještě větším prolínání úředníků státní správy a samosprávy, příchodu lidí z akademické sféry či odborníků ze zahraničí, ale není představitelné vyjmout 
z této konstrukce její hlavní stavební kámen, jímž je generální ředitelství," sdělil Jiří Dienstbier. Odmítá i představu, že by jeho šéfa jmenoval prezident na návrh vlády bez výběrového řízení.

Dnešní vývoj je velkým vítězstvím TOP 09 a Miroslava Kalouska, který avizoval, že současnou verzi služební normy budou blokovat třeba do konce volebního období.