Po jednání koaličních lídrů to novinářům řekli předsedové poslaneckých klubů všech tří vládních stran. Obsazení kabinetu, o něž se dříve vedl největší spor, ale prý dosud neřešili. Pokračovali pouze v debatě o dodatku koaliční smlouvy, kterým VV podmiňují svou další účast v kabinetu.

Shoda se rýsuje mimo jiné v tom, že Finanční analytický útvar ministerstva financí, který se v minulých měsících angažoval v kauzách vládních politiků, by zůstal součástí úřadu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Jeho šéfa by ale nově jmenovala vláda a kontrolovala sněmovna. Vyplynulo to z vyjádření předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury.

Podle předsedkyně poslanců VV Karolíny Peake se koaliční lídři shodli také na tom, že jedním z klíčových úkolů vlády je prosadit zdanění hazardu. Právě tento bod patřil mezi hlavní požadavky, které chtěly VV doplnit do koaliční smlouvy.

Vysocí představitelé vládních stran na několika uplynulých jednáních debatovali o vytvoření dodatku koaliční smlouvy, který stvrdí další vládní spolupráci. „Příští středu bychom se pokusili ten dodatek už uzavřít,“ řekla novinářům po jednání s koaličními partnery Peake. „Jestli toho budeme schopni, to si nejsem úplně jistá, protože té matérie je poměrně značná část,“ dodala.