Před tím vládní tábor rozhodl o sloučení rozpravy k předlohám do jednoho bodu. Koalice to vysvětluje snahou zamezit obstrukcím opoziční ČSSD. Sociální demokraté se zase ohánějí rozhodnutími Ústavního soudu o omezování práv poslanců. Také komunisté mluví o protiústavním postupu.

„Když koalice utrpěla dvakrát nezdar u Ústavního soudu, měla by si přečíst jeho verdikty, aby chyby neopakovala,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Soud podle něho dokonce řekl, že existuje i právo na obstrukci. Rozhodnutím koalice bude mít každý poslanec k vysvětlení svého postoje ke každému zákonu asi 1,5 minuty, podotkl Zaorálek. Předlohy přijaté takovým způsobem nebudou podle Zaorálka legitimní.

Nepřiměřené kroky ČSSD

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že Zaorálkova slova by mohla být brána vážně, pokud by ČSSD tři dny neblokovala chod sněmovny. „Je zde veden bezprecedentní pokus zablokovat tuto instituci a vládní agendu,“ zdůraznil. Kroky sociální demokracie nejsou podle něho přiměřené.

Ve sporu jde o čas, po který by mohla opozice obstruovat. Koalice prosadila prakticky to, že poslanci budou moci vystoupit dvakrát po deseti minutách v celé sloučené rozpravě. Opozice by tedy mohla řečnit nejvýše asi 25 hodin. Pokud by mohli opoziční poslanci mluvit 20 minut ke každému ze 14 bodů, projevy by mohly zabrat zhruba dva týdny.

Sněmovna přerušila jednání, pokračovat bude ráno

Praha – Čtvrteční jednání sněmovny o Senátem vrácených reformních předlohách skončilo na návrh ODS zhruba 20 minut před půlnocí. Pokračovat má až po přerušení dnešní mimořádné schůze svolané na žádost koalice, která má začít v 09:00. Přerušení předcházela silná kritika ze strany opozice, které se nelíbilo, že vládní koalice prosadila sloučení rozpravy k vráceným zákonům do jednoho bodu. Koalice to zdůvodnila snahou zamezit obstrukcím opoziční ČSSD.

Poslanci by měli jednat o reformních zákonech dnes opět do půlnoci. Koalice údajně plánuje i sobotní a nedělní zasedání; začínat by se mělo vždy v 09:00 a končit také o půlnoci.