Jak se v tom má volič vyznat? Stačí poskládat fakta. Koalice připravila novelu služebního zákona, jež přinášela převratné oddělení odborné
a politické linie na ministerstvech. Zajistit ho mělo generální ředitelství státní služby, státní tajemníci, ředitelé odborných sekcí a dva náměstci, kteří by nespadali pod úřednickou normu a přivedl by si je ministr jako své politické zástupce. Tato koncepce do značné míry vycházela z platného, leč neúčinného zákona 
z roku 2002.

Zcela nečekaně ale koalice vycouvala, zahodila čtyřměsíční práci Dienstbierova týmu a dohodla se s pravicovou opozicí. Neodborní náměstci ovšem v předloze zůstali.

Tah Zemanem

Do toho přišel prezident Miloš Zeman, který pohrozil ústavní žalobou, pokud paragraf 174 v zákoně zůstane. „Je to absurdní, právě jeho znění je opsané z normy, kterou přijala Zemanova vláda," odbyl prezidentovu kritiku Jiří Dienstbier. Za dohodu se postavily i TOP 09 a ODS, které původně náměstkovský paragraf odmítaly. „Sliby se mají plnit, takže nebudeme navrhovat změnu již schváleného textu, pokud s tím nepřijde sama koalice," uvedl za TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jako by tušil, že vládní tým bude v předvolebním čase lavírovat podle momentálních nálad ve společnosti. Andrej Babiš překvapivě oznámil, že na středeční koaliční radě navrhne vypuštění ožehavého paragrafu 174. Možná tak činí jen proto, že ví, jaká bude odezva ČSSD a KDU-ČSL, totiž negativní.

V pondělí při zahájení kampaně do komunálních a senátních voleb totiž Andrej Babiš řekl Deníku: „Hlavně jde 
o stabilizaci státní správy, 
o ochranu dobrých úředníků před politickými zásahy. Ministr by ale měl mít právo přivést si pár svých lidí, kteří mu budou pomáhat." V překladu to znamená, že by mu měli být k ruce jeden až dva lidé, jimž důvěřuje a mohou ho zastupovat při jednání vlády či parlamentních výborů, tedy náměstci. Nemusí jít o lidi, kteří zároveň povedou nějakou sekci, neboť ti zůstávají v úřadě bez ohledu na střídání vlád. 
S tímto výkladem se ještě v úterý plně ztotožnil i šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který debatu o náměstcích označil za „terminologickou hru". Babišův vstřícný krok směrem k Miloši Zemanovi tak může být buď potěmkinovským gestem, nebo promyšleným tahem 
k předčasným volbám.

Zakleté smlouvy

Druhou možnost podporuje 
i podivná přetahovaná kolem dalšího protikorupčního zákona podporovaného občanskou iniciativou Rekonstrukce státu. Pouť zákona o centrálním registru smluv sice není tak letitá jako u úřednické normy, ale poslanec TOP 09/STAN Jan Farský ho prosazuje již dva a půl roku.

Proti tomu, aby stát, obce, města a polostátní firmy musely zveřejňovat smlouvy se soukromými subjekty, se postavila řada politiků, především z ODS a ČSSD. Hlasitě protestoval i Ivan Pilný z ANO, podle něhož by zákon ohrozil konkurenceschopnost některých podniků se státní účastí. Po mnoha schůzkách se nakonec koalice s Janem Farským dohodla na kompromisním znění předlohy. Malé obce by například byly povinny zveřejňovat všechny kontrakty až za dva roky, na web by se nedostaly citlivé osobní údaje ze smluv sociálního charakteru ani podrobné faktury. „Takto formulované zadání předal ministrovi vnitra premiér Bohuslav Sobotka ke zpracování," řekl Deníku Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu. O to víc byl šokován výstupem z tohoto úřadu, respektive z legislativní sekce, kterou řídí náměstkyně Adriana Krnáčová (ANO), jež nyní kandiduje na pražskou primátorku.

Kdo za to může

„Tým náměstkyně Adriany Krnáčové na ministerstvu vnitra vyprazdňoval návrh zákona tak dlouho, až je jasné, že průhlednější hospodaření státu není pro koalici priorita. Zákon ve sněmovně leží už rok, pokud jej koalice neschválí ani před obecními volbami, nelze očekávat, že by po nich byla jakákoliv vůle odhlasovat fungující zákon," říká Pavel Franc. Včera byl právě tento právník z organizace Frank Bold přizván na koaliční radu, aby si vyslechl ministerské argumenty.

Andrej Babiš všechnu vinu hází na politiky ČSSD. „Není to návrh paní Krnáčové, dostala dispozice od pana premiéra Sobotky a ministra vnitra Chovance. Ona vypracovala varianty podle politického zadání. Je nesmysl, že by to byla pozice paní Krnáčové, která byla vždy na straně občanských iniciativ a bojovala za ně. Šlo o nedorozumění," řekl Deníku Andrej Babiš. Lidé z Rekonstrukce státu si myslí opak a věří spíš premiéru Sobotkovi. To ovšem není tak důležité, podstatné bude, zda a v jaké podobě nakonec Farského předloha projde.