Do roku 2014 by měla spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent a pacienti nebudou platit za amalgámové plomby. Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.

První balíček zdravotnické reformy by poslanci měli ve sněmovně dostat k projednání 14. června, uvedla Peake. Do té doby bude mít vládní pracovní skupina čas dojednat dosud nedořešené detaily.

"Plomby z tohoto balíčku v tuto chvíli vypadávají… Úspory hledáme v první řadě uvnitř systému, v lékové politice, u zdravotních pojišťoven. Chceme, aby se v první řadě šetřilo uvnitř a nikoliv, aby se muselo doplácet," dodala poslankyně VV. Úspory je prý možné nalézt i v lázeňství, celkem má být úsporných opatření 17 či 18.

Právě Věci veřejné žádaly na minulém jednání K9, aby návrh na placení za amalgamové plomby spadl pod stůl. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chtěl tímto způsobem ušetřit okolo dvou miliard korun. S návrhem, aby za plomby platili pacienti, přitom ve středu podpořil zdravotní výbor sněmovny.

Za plomby se platit nebude

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury byla uzavřena dohoda, že za plomby se platit nebude, ale spoluúčast pacientů se do roku 2014 zvýší o pět procent. "To jsou ty peníze, které by měly do systému přijít," vysvětlil Stanjura. Úspory, které se ale nebudou týkat mzdových prostředků, by podle něj přitom měly dosáhnout přibližně stejné výše jako navýšená spoluúčast pacientů. Bez navýšení finančních zdrojů podle něj není možné řešit například zvyšování mezd nejen pro lékaře, ale i sestry a ostatní zdravotnický personál.

Stanjura poznamenal, že spoluúčast pacientů v ČR nyní dosahuje 17 procent, po zvýšení to tedy bude okolo 22 procent. "Chci jen připomenout, že z okolních zemí Polsko a Maďarsko mají 29, Slovensko 33 procent. To znamená, že i po tom zvýšení za tři roky budeme mít spoluúčast mnohem nižší než naši sousedé," prohlásil poslanec ODS.

Čtěte také:
Onkologové vítají, že reforma umožní drahou léčbu
Nečas doufá, že reforma zdravotnictví bude ještě letos