Vypadá to snadně: všechny tři strany mají v programech hodně společných bodů, při bližším zkoumání už to tak jednoduché není. Především ČSSD versus hnutí ANO. Jejich daňový program je jako černá a bílá. První chtějí zdanit „milionářskou daní" banky či mobilní operátory, druzí takovou daň striktně odmítají.

Zaměstnanci a fyzické osoby by se mohli dočkat progresivního zdanění. Kolik bude mít pásem, není zřejmé. Lidovci chtějí tři, ČSSD dvě a ANO asi jen jednu sazbu. A nejasný je postoj stran k povinným registračním pokladnám. ČSSD 
a KDU-ČSL souhlasí, ANO to 
v programu nemá.

Někdo musí ustoupit

V každém případě pokud má vláda vzniknout, někdo musí ustoupit. Zda to bude hnutí ANO, napoví už dnešní setkání takzvané Rady ekonomických poradců, která bude pomáhat poslancům ANO ve formulování jejich stanovisek. „Stěžejní je, aby se neopakovaly makroekonomické omyly posledních deseti let. Tedy aby se šetřilo, když je nám líp, a naopak jsme se nebáli utrácet za investice, když je nám hůř," shrnuje své první stanovisko pro hnutí ANO člen rady Aleš Michl, hlavní ekonom Raiffeisenbank. Jako první věc chce na jedné stránce A4 navrhnout úspory v rozpočtu 2014, aniž by to mělo vliv na investice, platy či důchody.

Na nezvyšování daní ovšem Aleš Michl trvá. „I Švédsko, vzor levice, letos snížilo firemní daně na srovnatelnou úroveň s námi. I kdybych měl levici zaplatit letenky do Švédska, snad tohle už konečně pochopí," říká s nadsázkou Aleš Michl.

Kromě něj budou Andreji Babišovi radit třeba člen někdejšího NERVu Petr Zahradník či známý advokát Robert Pelikán. „Ten orgán bude poradní, není to o tom, vytvářet přesnou strategii," říká Robert Pelikán. Sám třeba považuje za zásadní, aby ČR co nejrychleji přijala kvalitní zákon o úřednících. Bez něj nám EU zastaví penězovody.

Průniky

Pohledem Deníku

Poslední dny přinesly několik dobrých zpráv. Sociální demokracie osvědčila elementární pud sebezáchovy a směřuje k nedělnímu zasedání ústředního výkonného výboru sjednocená v názoru, kdo ji má vést a kdo skončit. Pokud to tak dopadne, nic nebrání tomu, aby prezident Miloš Zeman pověřil Bohuslava Sobotku jednáním 
o sestavení vlády. Svěřil se dokonce, že nebude ani požadovat 101 podpisů, stačí mu slovo premiérského aspiranta, že má dostatečnou podporu ve sněmovně.

Tím ovšem přehled pozitivních vzkazů končí. Představa, že živou vodou politý předseda ČSSD do několika týdnů složí funkční vládu, z níž budou všichni nadšeni, je lichá. „Pokud by se ukázalo při hlasování o důvěře vládě, že premiér podporu nemá, pak by jeho veřejné prohlášení pozbylo platnosti. A takový člověk by samozřejmě ztratil moji důvěru. Ale prezident má naštěstí dva pokusy," řekl Miloš Zeman Právu. Možná by 50 podpisů členů klubu ČSSD měl žádat především Bohuslav Sobotka.

Tři varianty

Hnutí ANO a lidovci říkají, že existují tři plnohodnotné varianty: trojkoaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, tolerance menšinového kabinetu sociální demokracie a klasická opozice. První letmé analýzy odkryly, že programy lidovců a ANO se překrývají z 80 procent. ANO a ČSSD z šedesáti. To ale o ničem nevypovídá. Pokud by se jedno jediné procento týkalo zásadní otázky, dohoda je v nedohlednu. Takovým prubířským kamenem může být výška firemních daní a progresivní zdanění fyzických osob.

Šéf ČSSD dal najevo, že 
z programových priorit své strany nehodlá příliš slevovat. Personálně otřesenou stranu, která by nota bene ani neplnila své základní sliby, by vskutku příště volil asi jen skalní fanoušek oranžové růže. Bude převelice záležet na tom, jakému vládnutí dá Bohuslav Sobotka přednost. 
V jednobarevném týmu by uspokojil víc straníků ministerskými a dalšími funkcemi, ale obsahově by stejně musel dělat ústupky. Nebylo by logické, aby Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek smluvně tolerovali Sobotkovu vládu, pokud by šla hlavou proti jejich stěžejním bodům.

A pak tu je lustrační malér šéfa hnutí ANO. Hlava státu uvedla, že jmenuje jen ty ministry, kteří se prokážou čistým osvědčením o své minulosti. Andrej Babiš je tak nejméně do ledna, kdy zasedne bratislavský soud, mimo vládní hru. Provdá se ale ANO za sociální demokraty a lidovce bez svého tahouna a stvořitele? „Nejeví se mi to příliš výhodným," řekl Deníku člen vyjednávacího týmu ANO Martin Stropnický. Dodal, že trojkoaliční vláda není jejich srdci zrovna drahá. „ČSSD si možná vyřeší svůj aktuální problém v neděli, ale nemůžeme vědět, jestli se na to stejně bude dívat i její mimořádný sjezd, který má proběhnout v březnu. Zůstane i po něm Bohuslav Sobotka předsedou?" ptá se celkem logicky Martin Stropnický.

Nějaké sáhodlouhé váhání si ale ANO dovolit nemůže. Především kvůli voličům. Podle včerejšího průzkumu STEM za hlasy pro ANO stála především „víra, že toto politické hnutí má největší šanci provést potřebné změny ve státě". Významnou roli hrála 
i osoba Andreje Babiše. „Zcela bezvýznamná byla u voličů ANO politická orientace hnutí," říkají sociologové. Naopak u ČSSD a KDU-ČSL rozhodoval program. Politickou pružnost v konkrétních oblastech tedy občané budou nejméně vyčítat babišovcům, ovšem jen v případě, že splní sen o změně neradostných poměrů. Obrat může nastat poměrně brzy. Stačí začít přijímat návrhy popsané iniciativou Rekonstrukce státu.