Koalice se dohodla, že osvobodí děti do šesti let od placení regulačních poplatků. Děti do patnácti let budou mít nižší ochranný limit ve výši tří tisíc místo původních pěti. V pondělí večer se na tom usnesli zástupci koaličních stran.

„K určitému kompromisu jsme došli,“ uvedla poslankyně lidovců Michaela Šojdrová, která se jednání vrcholného koaličního setkání, takzvané K9 zúčastnila. Strany se podle ní dohodli i na změnách ohledně seniorů v sociálních ústavech.

Malým stranám se ale nepodařilo prosadit své původní požadavky, jako je osvobození dětí do osmnácti let či seniorů nad 70 let. Neprošel ani požadavek, aby místo pětitisícového limitu chránil pacienty dvouprocentní strop daný výší jejich ročního příjmu. Dohodu ale musí ještě schválit vláda a parlament.

Koalice se též dohodla na tom, že z placení poplatků budou osvobozeni dárci orgánů a tkání. Po roce by koaliční partneři měli opět fungování poplatků vyhodnotit.

„Bylo to tvrdé jednání a těžce vybojovaný kompromis. Všichni odcházíme trošku spokojení a trošku nespokojení,“ uvedl po čtyřhodinovém jednání Martin Bursík. „Chtělo by se mi říci no comment,“ reagoval předseda lidovců Jiří Čunek, podle kterého bude důležité vysvětlit zejména důchodcům, že letošní dvojí zvýšení důchodů slouží k pokrytí nákladů spojených s poplatky.

Proti osvobození dětí z placení poplatků přitom vystupují například i praktičtí lékaři. „Pokud by byly například děti osvobozeny, požadovali bychom kompenzace,“ uvedl ještě před jednáním šéf Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer. Praktičtí lékaři už podle něj s příjmem spojeným s vybíráním poplatků počítají. Podle něj je diskuze o vyloučení dětí absurdní. „Kde najdete tu hranici, zda to má být tři, šest, nebo patnáct let?“ uvedl.

Dárci krve protestují

Proti Julínkově reformě naposledy vystoupili i dárci krve. Sdružení dárců krve České republiky doporučilo svým členům, aby přestali chodit na transfúzní stanice a nedávali od 9. do 30. června krev. „Vláda se chová arogantně k dárcům. Musíme všude za všechno platit a přitom hodnota námi darované krve a krevní plazmy činí nějakých deset miliard ročně,“ uvedl Jaroslav Kotrman ze Sdružení dárců.

Ústavní soud minulý týden zamítl stížnost opozice a rozhodl, že placení regulačních poplatků není v rozporu s ústavou. Nyní se tak boj přesouvá do parlamentu.

Poslanci se budou již tento týden zabývat dvěma návrhy ČSSD, přičemž první z nich navrhuje zrušit poplatky jako celek. Druhý počítá s dílčími změnami a podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha má vyjít vstříc některým koaličním poslancům.