Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koaliční smlouva je podepsána. Rozhodne Hrad

Praha – Po dvou měsících a dvou týdnech předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že je hotovo. Spolu s lídry ANO Andrejem Babišem a KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem podepsal koaliční dohodu na příští čtyři roky.

7.1.2014
SDÍLEJ:

Podpis koaliční smlouvy 6. ledna v Praze.Foto: Deník/Martin Divíšek

„Je to šance na změnu atmosféry v naší zemi, na to, aby stát fungoval ve prospěch občanů," uvedl budoucí premiér.

Není důvod k otálení

Vzápětí po podpisu sdělil, že dohoda je vyhotovena ve čtyřech kopiích a jednu z nich odveze na Hrad Miloši Zemanovi. „Není důvod, aby pan prezident otálel s dalšími ústavními kroky, všechny jeho podmínky byly splněny," soudí Bohuslav Sobotka. Stejný názor mají i jeho koaliční partneři. Nebude to ale zdaleka tak snadné.

Miloš Zeman určitě nebude protahovat Sobotkovo jmenování se zdůvodněním, že nesnáší Lubomíra Zaorálka a Jiřího Dienstbiera a raději by je zadupal pod zem, než aby jim potřásl rukou coby ministrům. Naopak přijde se zdánlivě velmi logickými argumenty, které vůbec nebudou směřovat vůči těmto dvěma nominantům sociální demokracie.

Předně zopakuje, že resorty by měli vést odborníci v daném oboru, což kupříkladu není herec a diplomat Martin Stropnický, který by měl vést obranu. „V Evropě má jedině v Itálii ministr obrany cosi společného s armádou, jinak to jsou především politici, kdo tento resort vedou, v jeho čele jsou například čtyři ženy," trvá na svém výběru Andrej Babiš.

Zdržovací taktika?

Daleko těžším argumentačním kalibrem může být sám šéf hnutí ANO, který nemá čisté lustrační osvědčení. Ještě v listopadu Miloš Zeman prohlašoval, že jde o zákonnou podmínku, z níž nelze uhnout. Posléze sice naznačil východisko 
v předložení služebního zákona do sněmovny a jeho schválení v prvním čtení, ale k tomu zatím nedošlo.

Norma se má začít projednávat až 4. února, do té doby může prezident s odvoláním na svá slova jmenovací proceduru legitimně zdržovat.

Hrad zatím mlčí

Ústavní právník Jan Kysela upozornil na další eventuální důvod odkladu. Jím je podnikatelská aktivita dvou kandidátů ANO, Andreje Babiše 
a Antonína Prachaře. Působení ve firemních orgánech je totiž s ministerskou funkcí neslučitelné. Podnikání se musejí vzdát do třiceti dnů od chvíle, kdy do ministerského křesla usednou. Hrad zatím mlčí, Miloš Zeman se k personálním návrhům nevyjádřil.

Kritikou ale nešetří opozice. Předně jí vadí kandidáti hnutí ANO. „Dnešním podpisem koaliční smlouvy vzniká vláda střetu zájmů. Zemědělský magnát, který zároveň vlastní mediální impérium, Andrej Babiš má spravovat veřejné finance? Ani Berlusconi by se za takový zásah nemusel stydět. Musí se jednat o nějaký omyl, když má životní prostředí chránit bývalý šéf chemičky Brabec. A střet zájmů je i v resortu dopravy. Je vidět, že s rekonstrukcí státu to nebude tak žhavé, jak se zdálo ve volební kampani, kdy se k ní strany současné koalice tak horlivě hlásily," uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.

Sedm miliard na životní prostředí

Andrej Babiš ale své lidi horlivě hájil. Především se postavil za Richarda Brabce a vůbec ekologickou strategii Agrofertu, který podle něj na zlepšení životního prostředí věnoval přes sedm miliard korun.

A co chtějí koaliční strany především dokázat? Podle Bohuslava Sobotky je nutné řešit akutní situaci na úřadech práce při výplatě sociálních dávek, finanční výpadek ve zdravotnictví a obecně zkvalitnit veřejné služby. Babiš se chce detailně seznámit se všemi rozpočtovými kapitolami a odhalit, proč je loňský schodek zdánlivě nižší, než se plánovalo. „Na dálnice a silnice neodešlo 11,7 miliardy korun. Veškeré práce se v podstatě zastavily, na dopravě hrozí kolaps," řekl budoucí ministr financí.

Vicepremiér pro výzkum a inovace Pavel Bělobrádek konstatoval, že potřebuje postavit svůj tým a stanovit pravidla financování a organizování vědy. Nadějně zněla jeho věta, že naším vzorem by mělo být Finsko, i odkaz na staré židovské přísloví: „Lépe než do staveb je třeba investovat do stavitelů."

Vládní sestava je hotova. Milionáři i disident

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Bohuslav Sobotka (42, ČSSD), premiér

O předsedovi ČSSD a bývalém ministru financí se už řeklo snad vše. Absolvent Právnické fakulty MU v Brně po krátké advokátní praxi zasedl do poslanecké lavice a je v ní dosud. Vede vzorný rodinný život, s neviditelnou manželkou Olgou má dva syny.

Byl dvojkou Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Po loňském ušmudlaném vítězství ve volbách a lánském puči Michala Haška se ovšem probudil k druhému politickému životu. Může si dopřát luxus myslet na občany a republiku, protože s premiérskou rolí už vlastně nepočítal. Jeho největším nepřítelem – vedle kmotrovských ostrůvků v ČSSD – je prezident Miloš Zeman, který Bohuslavem Sobotkou upřímně pohrdá. Nejen proto, že ho v roce 2003 nevolil hlavou státu, ale hlavně kvůli tomu, že v jeho očích je příliš slabý, nevýrazný a nelačný po moci. Pikantní na tom je, že právě takový slušný člověk by mohl Miloše Zemana uzemnit a zatlačit ho do příslušného ústavního šuplíku.

Bohuslav Sobotka už naznačil, že se obklopí kvalitními a bezproblémovými lidmi, Úřad vlády by měla vést Běla Hejná, tajemníkem pro Evropu bude Tomáš Prouza a šéfporadcem Vladimír Špidla. Po Miroslavu Šloufovi, Marku Dalíkovi, Janě Nagyové a Radku Augustinovi je to osvěžující a nadějná zpráva.

Hodnocení Deníku: Bohuslav Sobotka má v premiérském vínku nejhorší možné zlomyslnosti, ve vládě s ním budou bohatí podnikatelé i nevyzpytatelní lidovci, z Hradu může čekat jen jízlivou kritiku. Těžko odhadnout, jak si s tím poradí. Dokud bude s Andrejem Babišem táhnout za jeden provaz a ekonomice se začne dařit, může být úspěšným ministerským předsedou.


Andrej BabišAndrej Babiš (59, ANO), vicepremiér pro ekonomiku a ministr financí

Je zřejmě českou raritou, že 736. nejbohatší muž světa (odhadovaný majetek kolem 40 miliard korun) Andrej Babiš bude vicepremiérem středolevé vlády. Navíc je bývalým členem KSČ a registrovaným agentem StB (spolupráci jednoznačně odmítá a soudí se kvůli neoprávněnému nařčení). Absolvent ženevského gymnázia a zahraničního obchodu v Bratislavě pracoval před listopadem jako delegát Petrimexu v Maroku. Hnutí Akce Nespokojených Občanů založil v roce 2011, loni s ním skončil v předčasných volbách těsně druhý. Jeho hlavním heslem bylo, že není jako politik, protože maká, a že se musí přestat krást. To Andrej Babiš, majitel Agrofertu, mnoha nemovitostí v tuzemsku i Francii a mediálních skupin Mafra a Londa, vskutku nemá zapotřebí. S 39letou přítelkyní Monikou má dvě děti, z předchozího svazku další dvě.

Hodnocení Deníku: Andrej Babiš je skvělý byznysmen s politickým talentem. S chodem státní správy ale nemá sebemenší zkušenost. Bude-li chtít obstát, musí se obklopit profesionály a naslouchat jim. Jinak s nepořízenou brzy uteče zpátky do své firmy. V opačném případě (pokud se vyhne všem podezřením ze střetu zájmů) může být nejúspěšnějším polistopadovým politikem.


Pavel BělobrádekPavel Bělobrádek (37, KDU-ČSL), vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace

Lidovecký předseda a veterinář Pavel Bělobrádek je politicky nepopsaným listem. Pyšní se titulem Ph.D. v oboru ochrana zvířat, ale studoval i politologii a ekonomii.
Vystupuje rozvážně, avšak neustrašeně. Řekl si o post ministra zemědělství pro KDU-ČSL a prosadil ho. Ve vládě určitě nebude do počtu, je mladý a odhodlaný zavést užitečná pravidla pro vědu a výzkum. Brzdit ho může jen jeho choroba, trpí roztroušenou sklerózou. Zatím ho ale díky lékům nijak neomezuje. Píše básně a texty, z nichž část zhudebnil. Přesto při svém zvolení lidoveckým šéfem před třemi lety proslul větou: „Za ty roky mi pošla rukama spousta dobytka a sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice."

Hodnocení Deníku: Má všechny předpoklady být úspěšným ministrem vědy. Najde-li s představiteli základního i aplikovaného výzkumu společnou řeč, může se stát z hlediska rozvoje České republiky vůbec nejužitečnějším členem Sobotkova týmu.


Milan Chovanec Milan Chovanec (43, ČSSD), ministr vnitra

Plzeňský hejtman je představitel sociálnědemokratické rodinné tradice, nenamočil se v žádné aféře a až do účasti na tajné lánské schůzce ho provázel mediální zájem hlavně kvůli tomu, že dokázal zhubnout 70 kilogramů. Poněkud ho handicapuje, že bakalářský titul získal na plzeňské právnické fakultě v jejích temných časech. Proto ho nepoužívá.

Hodnocení Deníku: Byl dlouholetým stínovým ministrem dopravy, ale poté, kdy se ze zrádce stal po chytré orientaci v terénu velkou Sobotkovou oporou, je budoucím ministrem vnitra. Je to obtížný resort, zdaleka nezastřešující jen policii – je například předkladatelem všech volebních zákonů. Jako hejtman (26. ledna se této funkce vzdá) to ale empatický a nekonfliktní politik Chovanec může zvládnout.


Lubomír ZaorálekLubomír Zaorálek (57, ČSSD), ministr zahraničí

Expert ČSSD na mezinárodní problematiku je jednou z nejviditelnějších stranických tváří. Na ministerskou funkci čeká osm let. Jeho hlavním problémem je prezident Miloš Zeman, který ho označil za „doktora Cvacha české zahraniční politiky". Podstatou jeho odporu k Lubomíru Zaorálkovi je ovšem fakt, že tento poslanec ČSSD před deseti lety veřejně oznámil, že mu v tajné volbě nedá hlas. Prezident by rád v Černínském paláci viděl šéfa svého zahraničního odboru Hynka Kmoníčka. Právě z Hradu také před Vánocemi zazněl vzkaz, že „Miloš Zeman Lubomíra Zaorálka ministrem zahraničí nikdy nejmenuje". I v tomto případě jde Bohuslav Sobotka do přímého střetu s hlavou státu.

Hodnocení Deníku: Lubomír Zaorálek je přesvědčený Evropan s rozsáhlými styky v zahraničí. Pro republiku může mnohé vykonat především v orgánech EU. Za jeho éry by Česko mohlo začít hrát na evropské scéně konečně důstojnější roli.


Umělecký šéf Divadla na Vinohradech dal výpověď, nesouhlasí s kroky nového vedeníá Martin Stropnický (57, ANO), ministr obrany

Oblíbený herec a bývalý ředitel Divadla na Vinohradech je veřejnosti znám především díky svým filmovým a televizním rolím či sňatku s herečkou Veronikou Žilkovou.

Je ale také dlouholetým diplomatem a politikem. Česko reprezentoval jako velvyslanec v Itálii, Portugalsku a ve Vatikánu, v Tošovského úřednické vládě byl ministrem kultury.

Toužil se stát šéfem resortu zahraničí, ale ten nakonec získala ČSSD. Právě Martin Stropnický se stal záminkou pro Miloše Zemana, proč by některé kandidáty nemusel jmenovat. Podle něj o obraně nic neví a nezajímal se o ni. To ostře odmítl šéf hnutí Andrej Babiš. Podle něj se Martin Stropnický vždy zabýval všemi aspekty zahraniční politiky, včetně jejích bezpečnostních aspektů. Prezident ale soudí, že na obraně by byl „druhou Karolínou Peake".

Hodnocení Deníku: Martin Stropnický na obraně nic nepokazí, neboť je to inteligentní politik. Navíc jde o resort zcela nezajímavý a nedůležitý. Podstatné bude ohlídat, aby se v něm nekradlo při zadávání zakázek. To nominant ANO zvládne. Koneckonců je otcem protikorupčního zeleného politika Matěje Stropnického.


Stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD)Jan Mládek (53, ČSSD), ministr průmyslu a obchodu

Nejvzdělanější budoucí ministr, kandidát věd se zkušeností z Mezinárodního měnového fondu i ministerstva financí, kde byl prvním náměstkem. Do sociální demokracie vstoupil až v roce 1995, před listopadem 89 byl členem KSČ. Tento potřetí ženatý (jeho současná manželka je Ruska) otec pěti dětí je někdy tak zaujatý odbornou stránkou věci, že zapomene být politikem (viz jeho výrok o parazitujících živnostnících). Jinak se ale pohybuje ve všech důležitých podnikatelských a vlivných kruzích (je blízkým přítelem advokáta Miroslava Jansty), ale s Milošem Zemanem má napjaté vztahy.

Hodnocení Deníku: Má vládní zkušenosti, pravděpodobně bude jedním z nejvýraznějších členů kabinetu, bude otevírat českým podnikatelům cestu na východní trhy. Pro Bohuslava Sobotku bude nesmírně cenný i jako odborný oponent Andreje Babiše.


Helena Válková, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ANO 2011.Helena Válková (62, ANO), ministryně spravedlnosti

Respektovaná vysokoškolská profesorka se celý život zabývá především trestním právem. Před listopadem 89 pracovala ve Výzkumném ústavu kriminologickém a Ústavu státu a práva Československé akademie věd. Byla členkou KSČ.

Na plzeňské Právnické fakultě ZČU vedla katedru trestního práva, ale po sporech s tehdejším kindlovským vedením fakulty odešla. Jejím manželem je spisovatel Václav Budínský.

Hodnocení Deníku: Nemá zkušenosti se státní správou, bude se muset obklopit praktiky, kteří vědí, jak to v resortu chodí. Aktuálně bude muset předložit odložený zákon o státním zastupitelství.


Senátor ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.Jiří Dienstbier (44, ČSSD), ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti

Syn legendárního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera st. je posledním autentickým politikem, který propojuje současnost s disidentským hnutím kolem Charty 77. Na žebříčku popularity politiků agentury STEM byl Jiří Dienstbier od září 2011 do března 2013 nepřetržitě na prvním místě. Senátor, prezidentský kandidát a bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier je známý svou přímočarostí a odporem k lobbistům ze zákulisí. Na adresu svého rivala během prezidentského souboje například řekl: „S Milošem Zemanem přijde na Hrad Šlouf, Mynář a celá ta parta napojená na pražskou mafii." Právě právník Dienstbier byl prubířským kamenem Sobotkova sebevědomí a autonomie. Tím, že si ho do svého týmu vybral, jednoznačně vyzval Miloše Zemana na otevřený duel. Pikantní je, že Dienstbierova životní partnerka Jaroslava Tomášová je dlouholetou poslaneckou asistentkou Michala Haška.

Hodnocení Deníku: Jiří Dienstbier je ideální kandidát pro tuto ministerskou agendu. Bude i blízkým premiérovým spojencem. Otázkou je, zda jeho nepopularita uvnitř ČSSD nezačne být Bohuslavu Sobotkovi na překážku.


Marian JurečkaMarian Jurečka (32, KDU-ČSL), ministr zemědělství

Nejmladší člen vlády je typickým představitelem lidovců, vystudoval zemědělskou vysokou školu, živí se jako soukromý farmář, čeká čtvrté dítě, hraje na tubu a vystupuje jako zásadový pohodář. Místopředsedou KDU-ČSL je třetím rokem. Nemá problém říct, co si myslí. „Jsou chvíle, kdy si politik nemůže dovolit přivodit virózu a namazat se jako ruský mužik," okomentoval například loni v květnu prezidentovo chování v katedrále sv. Víta. Od té chvíle je na Zemanově seznamu nechtěných ministrů, prý není odborník, což tvrdí i prezident Agrární komory Jan Veleba.

Hodnocení Deníku: Je to odborník v oboru, sice nezkušený ve vrcholné politice, ale své schopnosti prokázal jako člen vyjednávacího týmu. Má šanci být úspěšným ministrem.


Petr Krčál (ČSSD) Petr Krčál (49, ČSSD), ministr práce a sociálních věcí

Neznámý radní ČSSD v Kraji Vysočina se stal kandidátem na ministerský post poté, co Bohuslav Sobotka nechtěl Miloše Zemana rozžhavit doběla Vladimírem Špidlou. V sobotním rozhovoru s Deníkem předseda ČSSD osvětlil, že Petr Krčál je úspěšným regionálním politikem, který se odvážně pustil do přeměny velkých sociálních zařízení v menší celky. Vnitrostranicky tímto tahem Bohuslav Sobotka jistě posílí. Petra Krčála, který byl členem KSČ a nyní vede krajskou vysočinskou organizaci ČSSD, nejprve čeká zvládnutí dramatické situace při výplatě sociálních dávek a rozhýbání úřadů práce.

Hodnocení Deníku: Nelze odhadnout, jak si Petr Krčál povede. Jeho zkušenosti z Vysočiny jsou ale nadějné.


Senátor Marcel ChládekMarcel Chládek (45, ČSSD), ministr školství

Bývalý středoškolský učitel, vicehejtman Středočeského kraje a senátor Marcel Chládek je logickou volbou. Je stínovým ministrem školství a oblasti vzdělávání se podrobně věnuje řadu let. Jeho jediným problémem se může stát vysoké školství, kde není tak doma jako v tom regionálním. Jeho touhou je dostat Česko na úroveň Finska a dalších skandinávských zemí.

Hodnocení Deníku: Když zkrotí svou horlivou snahu změnit všechno a hned a bude naslouchat moudrým lidem, může být velmi dobrým ministrem.


Antonín Prachař Antonín Prachař (51, ANO), ministr dopravy

Nejčerstvější jméno v koaliční sestavě. Jde o dlouholetého přítele Andreje Babiše, který se angažoval v hnutí ANO. Začínal jako vedoucí údržby dopravy v Přerovských chemických závodech, která dnes patří Babišově Agrofertu. Má vzdělání v oboru, vybudoval úspěšnou přepravní firmu Omega servis, byl místopředsedou Sdružení ČESMAD Bohemia. Andrej Babiš o něm řekl, že po prodeji zbylého podílu ve firmě zahraničnímu majiteli bude jedním z nejbohatších členů vlády.

Hodnocení Deníku: Je to nepochybně odborník, ale bude čelit podezření, že dá přednost silniční dopravě před tou železniční. Musí také krotit své sebevědomí a sklon k přezíravosti (například při oslovení moderátora Událostí, komentářů Lukáše Dolanského v pátek prohodil: „Dobrý večer, pane Takáči.").


Svatopluk Němeček.Svatopluk Němeček (41, ČSSD), ministr zdravotnictví

Na výbušný post ministra zdravotnictví míří ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, lékař Svatopluk Němeček. Tento zkušený manažer je ve světě bílých plášťů a především zdravotnického managementu velmi ctěn. Vážil si ho i bývalý šéf resortu za TOP 09 Leoš Heger, který žertem říkal, že internista Němeček začal používat levicovou rétoriku až poté, co se stal stínovým ministrem zdravotnictví ČSSD. Svatopluk Němeček například původně nebyl proti zavedení nadstandardů, i když jako bývalý člen Strany zelených má k pravici asi dost daleko. Za manželku má slavnou primářku ostravského popáleninového centra Zdenku Crkvenjaš, která opakovaně dělala plastické operace romské dívence Natálce Kudrikové.

Hodnocení Deníku: Sociální demokracie měla tři velmi kvalitní kandidáty na ministra zdravotnictví, ale Svatopluk Němeček jako praktik přicházející z ředitelského postu má asi nejvíc šancí resort, kterým protékají stovky miliard korun, zvládnout.


Vítěz voleb v Ústeckém kraji Richard Brabec.Richard Brabec (47, ANO), ministr životního prostředí

Při vyslovení jména tohoto bývalého generálního ředitele Lovochemie naskakují ochráncům životního prostředí pupínky. Cynik by řekl, že kdo jiný než vystudovaný přírodovědec, člen představenstva Svazu chemického průmyslu a vrcholný manažer Babišova Agrofertu by měl vědět, jaké jedy chemický průmysl vypouští do našich vod a vzduchu. Vladimír Špidla se nechal slyšet, že při vyjednávání o kapitole životního prostředí se Richard Brabec jevil jako velmi vnímavý člověk s pozoruhodnými názory. Je to nepochybně inteligentní a schopný člověk. Politicky je jednoznačně pravicově orientovaný, byl členem ODS a Unie svobody.

Hodnocení Deníku: Musí se připravit na tvrdé ostřelování ze strany ekologů (exministr a šéf zelených Martin Bursík jeho nominaci nazval fatální Babišovou chybou), ale může ho ustát. Je ale pravděpodobné, že bude zastáncem teorie, že příroda je tu pro člověka, nikoliv naopak (otevře například Šumavu lyžařům, bude přístupný debatě o prolomení limitů atd.).


Věra Jourová při autogramiádě své knihy v Třebíči.Věra Jourová (49, ANO), ministryně pro místní rozvoj

Absolventka filozofické a právnické fakulty Univerzity Karlovy a bývalá členka ČSSD je uznávanou odbornicí na evropské fondy. Jako taková byla i náměstkyní ministrů pro místní rozvoj Jiřího Paroubka a Radko Martínka, přičemž tato funkce se jí stala téměř osudnou. Neoprávněně byla obviněna v kauze Budišov a vzata do vazby. Rozpadla se jí rodina a ve vězení se pokusila o sebevraždu. Má dvě děti a vnuka. Loni v březnu se jako soukromá konzultantka stala místopředsedkyní hnutí ANO a uspěla v říjnových volbách.

Hodnocení Deníku: Věra Jourová má předpoklad být mimořádně úspěšnou a respektovanou ministryní, bude to doslova žena na svém místě.


Daniel Herman, lídr kandidátky KDU-ČSL v Praze do parlamentních voleb, poskytl 12. září v Praze rozhovor Deníku.Daniel Herman (50, KDU-ČSL), ministr kultury

Další zajímavá postava budoucí vlády. Bývalý katolický kněz, mluvčí České biskupské konference a přesvědčený antikomunista, bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů bude sedět v kabinetu se čtyřmi předlistopadovými členy KSČ. Daniel Herman ale jako správný křesťan umí odpouštět a těžko to bude svým kolegům vyčítat. Navíc ho ve zdevastovaném podfinancovaném resortu čeká hodně práce. Umělecká veřejnost Hermanův příchod vítá a čeká od něj svěží vítr a všestrannou podporu. Začít může například jmenováním Jiřího Fajta ředitelem Národní galerie.

Hodnocení Deníku: Daniel Herman už na ministerstvu kultury působil, je velmi vzdělaným člověkem a má velkou šanci stát se úspěšným šéfem opomíjeného resortu.

Autor: Kateřina Perknerová

7.1.2014
SDÍLEJ:
Jaroslava Němcová.
1 12

Nová ministryně Jaroslava Němcová chce řešit důchody a dávky

Ilustrační foto
1 11

Útok na e-recepty. Část poslanců se je snaží odložit

Hon na papouška a větší než velké množství trávy: prohlédněte si nejlepší videa

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. prosince 2017.

Holého molekula vynesla miliardy. Mohou přijít další

Hitem akademické sezony je transfer znalostí a technologií. Za tímto spojením z říše sci-fi se skrývá na první pohled jednoduchý přenos z bodu A do bodu B. V případě ústavů Akademie věd ČR to značí vyhledávání nápadů a jejich propojení s potenciálními investory.

Bydlení bez bariér: odstraňte prahy a upravte chodby

Člen rodiny s omezenou pohyblivostí nebo dokonce nepohyblivý či na vozíku znamená ohromný problém i pro bydlení. Naše čtenářka Radka nám napsala svůj příběh a žádost o radu, jak by mohla uzpůsobit svůj dům pro manžela, který je po nehodě upoután na invalidní vozík.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT