Premiér Jan Fischer s ním hovořil už ve středu večer a nabízenou demisi nepřijal poté, co vyslechl ministrovo zdůvodnění, informoval ve čtvrtek ČTK mluvčí vlády Roman Prorok. Podle premiéra nebyl k demisi důvod. Fischer ocenil, že Kocáb se ve své ryze soukromé věci snažil zachovat maximálně poctivě, uvedl mluvčí.

Kocáb nabídl předsedovi vlády svůj odchod z kabinetu poté, co deník Blesk zveřejnil informaci o jeho poměru s tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou a pravděpodobném konci sedmadvacetiletého manželství s manželkou Marshou.

Třicetiletá Abbasová, kterou Kocáb přivedl do úřadu na začátku svého působení ve funkci, ČTK řekla, že výpověď z práce podala ve středu. Kvůli předání agendy případnému nástupci však na Kocábově úřadě bude působit ještě dva týdny.

"Ministerský předseda plně respektuje soukromý život členů své vlády a jejich osobní záležitosti," uvedl Fischer.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že vláda má "tisíc jiných problémů", než je Kocábův poměr s podřízenou. "Já si myslím, že tahle země má větší problémy než údajný či skutečný poměr pana Kocába s jeho docela sympatickou mluvčí," uvedl šéf ČSSD Paroubek k úmyslu ministra opustit svou funkci. Na dotaz, jak by měl premiér situaci řešit, odpověděl: "Já nejsem naštěstí v pozici pana Fischera".

Sám Paroubek se před několika lety rozvedl a poté oženil s mladší překladatelkou, která jej do té doby doprovázela na zahraniční cesty. Nyní vychovávají dceru.

Pětapadesátiletý Kocáb, nominovaný Stranou zelených, je jediným členem kabinetu, který vstoupil do úřednické vlády po předchozím angažmá v koaličním kabinetu Mirka Topolánka. Funkce se ujal ve druhé polovině loňského ledna. Předtím byl znám jako hudebník, podnikatel a člověk, který počátkem 90. let pomohl tomu, aby ze země odešli sovětští vojáci.