Ten se snaží upozornit na nebezpečí problematických množíren a ochránit kočky na ulici. Celebrity se spolu se svými či útulkovými kočkami nechaly vyfotit do kalendáře Můj život s kočkou 2018.

„Bylo to jako z hororu. Podlaha byla pokrytá silnou vrstvou výkalů, lidé se na ni při každém kroku lepili. Ze všech skříní a šuplíků vylézaly vyzáblé a zubožené kočky. Měly svrab v uších, zkažené zuby a zhnisané oči,“ vzpomíná na své první setkání s brněnskou množírnou Nikol Schneiderová z organizace Pet Heroes.

„Část zvířat se nám naštěstí povedlo zachránit, jiné ale bohužel zůstaly. Majitelka nám je nevydala,“ popisuje Nikol akci, která se spustila jen díky inzerátu zveřejněnému na Facebooku.

Ilustrační foto.
Ovce místo sekaček: pomáhají přírodě a šetří peníze, ročně až sto tisíc korun

Případ brněnské množírny není ojedinělý. Podle Adély Kroupové – chovatelky a zakladatelky facebookové skupiny Můj život s kočkou, kde se lidé o zubožených zvířatech z Brna dozvěděli – jsou v Česku podobných míst tisíce. Odhalit se je ale podaří jen zřídka. „Kočičí množírny jsou totiž často skryté v bytech,“ vysvětluje Kroupová.

Zdroj: Youtube

Na Česko se přitom snáší kritika kvůli množírnám z celého světa. Češi si totiž udělali z domácích mazlíčků byznys – každoročně vyvezou do ciziny psy a kočky za statisíce. Často jde přitom právě o zvířata z nekontrolovaných chovů.

Dokládají to statistiky Evropského společenství, podle kterých policie každoročně zachytí kolem 24 tisíc pokusů převézt domácího mazlíčka do ciziny na prodej bez povolení – většinou právě z Česka a Maďarska. „Povolení k převozu a prodeji mělo jen 45,17 procenta zvířat,“ uvádí studie Evropského společenství z roku 2014.

Spolek a facebooková skupina Můj život s kočkou se proto rozhodla zasáhnout. Spustila osvětovou kampaň, v rámci které chce lidem vysvětlit, proč si raději mazlíčka pořídit z útulku než z neregistrovaného chovu. „Na začátku je možná vyjde takové zvířátko o pár tisíc levněji, než kotě či štěně z oficiálního chovu, ve finále ale spláčou nad výdělkem – zvíře bude nemocné a náklady na něj raketově porostou,“ říká Kroupová.

Zdroj: Youtube
Divoké prase - ilustrační foto.
Veterináři varují před další chorobou divokých prasat