Věc dnes nejprve zjevně nervózní ministr vysvětloval novinářům a později i premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Tomu také nabídl demisi, kterou předseda vlády přijal s tím, že ministr odejde 14. listopadu, po svém dlouho naplánovaném jednání s ruským vicepremiérem Alexandrem Žukovem.

Nečas se podle prohlášení, které po jeho setkání s ministrem dostali k dispozici novináři, nedomnívá, že se v Kocourkově případě jedná o důvodné podezření z korupce, nicméně jeho kroky před třemi lety považuje za nešťastné.

Kocourek je pro šéfa kabinetu Nečase už třetím ministrem z jeho vlastní strany, který vládu opouští. Není zatím jasné, kdo ministra ve vládě nahradí. Po dnešním nervózním vysvětlení věci před novináři začali ale po jeho odchodu volat i koaliční politici, přidala se i šéfka sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Kocourek sám dnes v souvislosti s 16 miliony korun na účtu své matky možnou korupci důrazně popíral. „Veškeré prostředky, o které se jedná, pocházejí z prostředků, které jsou buď mé osobní, rodinné nebo historické a svěřil jsem je do správy společnosti Key Investments jen proto, abych je odklonil od problémů, které vznikaly v souvislosti s mou složitou rodinnou situací v roce 2008,“ reagoval na spekulace médií o možné souvislosti peněz s jeho působením v dozorčí radě společnosti ČEZ či s loterijním průmyslem.

Z dokumentů zveřejněných před šesti dny v páteční Mladé frontě Dnes vyplývá, že matka nynějšího ministra uzavřela smlouvu se společností Key Investments 3. března 2008. Už o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investovala peníze klientů výhradně Key Investments. Pokyn k prodeji dala Kocourková za tři měsíce. Za další měsíc pak přišla hotovost 16,14 milionu korun na její účet.

Peníze, o které se jednalo, byly podle Kocourka jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. V prohlášení, které poskytl novinářům Kocourek vypočetl, že se jednalo o necelé dva miliony jeho matky, půlmilionovou pozůstalost po otci, asi 3,4 milionu z pojistek a mimosoudní dohody, které se týkaly jeho vážného úrazu s trvalými následky. Zbytek do oněch 16 milionů korun mají být další úspory a peníze z Kocourkovy podnikatelské činnosti.

Ministr prý v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou. „Nikdo na této transakci nezbohatnul. Udělala se transakce, kdy jsme soustředili naše rodinné peníze a prostřednictvím této transakce je převedli na jiný účet,“ poznamenal Kocourek. S bývalou manželkou prý vyrovnán je.

Kocourka manželka má přitom podle advokáta Václava Vlka možná nárok na část peněz, které ministr vlastnil, pokud o nich nevěděla. Podle něho by záleželo na tom, zda byly peníze součástí společného jmění manželů, či nikoli. Advokátka Klára Samková na internetu dokonce uvedla, že se ministr v podstatě přiznal k podvodu na své ženě, za což mu hrozí pět až deset let ve vězení. Vlk v jeho jednání trestný čin nespatřuje.