Ministerstvo zahraničí už jste na přechodnou dobu řídil ve Fischerově vládě. V čm je dnes situace jiná?
Situace tehdy a nyní má shodné politické rysy. Politická scéna se dostala do stavu, kdy jedním z východisek se stala vláda odborníků. Odlišné je to, že nyní neexistuje politická podpora vlády, ačkoli jido budoucna nevylučuji.
Vy si myslíte, že do 30 dnů od jmenování získáte ve sněmovně dostatek hlasů? Nemusí jich být 101, stačí prostá většina přítomných poslanců.
Budeme se rozhodně snažit, abychom důvěru dostali, ať už díky složení vlády nebo programovému prohlášení.
To je jasné, jak říká premiér Rusnok, jinak byste tam neseděli. Za kým ale ve sněmovně půjdete? Za KSČM, LIDEM nebo Věcmi veřejnými? Velké strany zatím trvají na tom, že vám hlas nedají.
To je otázka pro pana premiéra a po sestavení vlády pro ni. Pak určíme, jak budeme postupovat. Byli bychom ale rádi, kdyby ta podpora byla co nejširší.
Je vám tedy prakticky jedno, kdo pro vás ruku zvedne?
Pro nás je důležité, abychom především získali důvěru lidu, že tahle vláda bude ve vymezeném období řídit stát kompetentně.
Dokdy by měla trvat životnost vaší vlády?
To není věc naší vlády, ale politických stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně.
Pro vás by bylo přijatelné vládnout bez důvěry v demisi až do řádných voleb 2014?
To by byla spekulace, pohyb na politické scéně je velmi dynamický a já věřím, že výsledek bude odpovídat našim ústavním zvyklostem a procedurám.
To nechme stranou. Ptám se vás osobně jako politika, zda je pro vás přijatelné vládnout bez důvěry v demisi až do řádných voleb 2014?
Nepovažuji se za politika, ale za odborníka. Jako odborník na mezinárodní vztahy jsem byla také panem premiérem osloven. V té funkci setrvám do doby, než bude přijato jiné politické řešení.
Budete muset rozhodnout o obsazení několika, zhruba 13 velvyslaneckých postů. Kdy na to dojde?
Především je třeba stabilizovat ministerstvo zahraničních věcí z hlediska procesního i personálního. V té personální oblasti je samozřejmě nutné odblokovat střídání velvyslanců. Nejedná se jen o dva posty, těch míst je daleko více. Bude to patřit k mým prioritám.
Livia Klausová do Bratislavy a Vladimír Remek do Moskvy - máte s tím problém?
Proces rotace velvyslanců se zúžil na dvě jména, to je velká chyba. Je třeba mluvit o celém spektru osob, které čeká střídání. To musí vycházet z určité filozofie, kritérií a nároků na ně kladených. Pro mne je prioritním úkolem do budoucna více sloužit podnikatelům a exportérům, tedy ekonomizace diplomatické služby bude jedním z hlavních měřítek mého výběru.
Když to opřeložím do technikratické řeči Jiřího Rusnoka, který uvedl totéž a dodal, že právě proto by republiku dobře reprezentovali Livia Klausová a Vladimír Remek, pak je to jasné, že?
Všechny návrhy je potřeba pečlivě zvážit a já nebudu vylučovat ani potvrzovat žádné jméno.
Čili ani nevyloučíte Alexandra Vondru do Izraele?
Nebudu vylučovat nikoho.
Usnesení vrcholného orgánu ČSSD z předminulé soboty říká, že členství v sociální demokracii je neslučitelné s účastí v Rusnokově vládě. Skončíte v ČSSD?
Nic takového dělat nebudu. Svoje členství jsem přerušil minulý týden, stejně jako v období mého angažmá ve Fischerově vládě.
Takže chcete dál působit v ČSSD, třeba na její kandidátce do voleb?
To je předčasné. Jsem členem ČSSD téměř 20 let a nehodlám na tom nic měnit, jen momentálně mám přerušené členství v souladu se stanovami.
Uvažujete o politické kariéře?
Nevylučuji žádnou kariéru včetně té politické. Teď ale přede mnou stojí jiný úkol, a to je správa tohoto státu v oblasti zahraničních věcí. O politických kariérách momentálně nepřemýšlím.
Ani o té v SPOZ?
O žádné politické kariéře. Jsem členem ČSSD a co bude po skončení mandátu naší vlády, to se teprve uvidí.
Za Fischerovy vlády jste měl hlavní úkol - ratifikaci Lisabonské smlouvy. Jaký to bude nyní?
Samozřejmě je to jednání s uniíí o využití evropských fondů.