V desítkách obcí po celém Česku stále trvají koalice pravicové ODS s krajně levicovouKSČM. Ato přesto, že listopadové usnesení kongresu občanských demokratů takovou spolupráci zakazuje.

Nejde přitom jen o nějaké bezvýznamné vesničky. ODS s komunisty padla do náručí například na radnici v šestačtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou nebo ve dvacetitisícovém Žatci.

Kongres ODS ukládá výkonné radě ODS, aby místním sdružením, která na komunální úrovni koalične spolupracují s KSČM, byla odebrána licence.

Vedení ODS došla trpělivost s laxností oblastních sdružení k usnesení loňskéholistopadovéhokongresu. „Výkonná rada ODS minulý týden rozhodla, že ho bude pravidelně kontrolovat,“ sdělil Deníku hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka. Podle něj je toto usnesení jednoznačné a neumožňuje „žádné úkroky stranou“.

Ještě před měsícem bylo na seznamu 67 obcí, kde v radě vedle sebe seděli zástupci ODS a KSČM. „Na základě výzvy oblastního sdružení ODS v Šumperku centrála odebrala licenci místnímu sdružení ODS v Zábřehu a Dubicku,“ upřesnil Jurečka. Po politickém tlaku členů ODS se rozpadly koalice v Chanovicích a Chrastavě. Kolik přesně modro-rudých koalic v Česku působí nyní, vedení strany netuší. Ve čtvrtek na Žofíně totiž regionální organizace nedokázaly předložit aktuální seznam.

Vedení chce kvůli volbám přitvrdit

Organizace, které se s komunisty zapletly, však stále zůstávají v klidu. „Odebrání licence se nebojíme, protože jsme si vše s vedením oblastního i regionálního sdružení vyříkali. Ožádném tlaku nevím,“ uvedl starosta Žatce Erich Knoblouch (ODS).

Vedení občanských demokratů všakchce přitvrdit.

„O každém případu chtějí mít konkrétní informace, včetně toho, kdo za ODS v radě s komunisty zůstává a proč,“ popsalsituaci Jurečka.

ODS se totiž obává, aby je spojenectví s komunisty příští rok nepoškodilo v krajských volbách. Lidé se podle Jurečky budou zákonitě ptát, proč ODS na úrovni centra či regionu prosazuje nesmiřitelnou politiku vůči KSČM, ale v obcích ji přes usnesení kongresu toleruje. „Kontrola se nebude týkat jen sdružení, která mají písemnou koaliční smlouvu s KSČM, ale i souběžného působení členů ODS a KSČM v radách obcí,“ uzavřel Jurečka.

Nebezpečné usnesení

Místopředseda ODS Pavel Bém se vyjádřil, že i setrvání v radě s komunisty je „naprosto zjevné porušení zakázané spolupráce“. Usnesení o zákazu spolupráce místních organizací s KSČM pod sankcí zrušení prosadil člen děčínské organizace ODS Milan Franc. Na kongresu se „proslavil“ větou: „Paroubek je vyhozenej ze sedla a visí na jednom třmenu, držku simácháv blátě amymu teď přece nepomůžeme, do p…e.“ Toto usnesení mělo dalekosáhlé důsledky. Některé organizace ODS se rozhádaly tak, že se rozštěpily. To je případ Třebíče, kde si část ODS přibrala do koalice na radnici komunisty. Na protest si dvacet členů odštěpené strany založilo ODS v sousední vesnici.

Proč zrovna my, pláčou v Dubicku a Zábřehu

Pouze ve dvou případech zatím ODS splnila svoje sliby a zrušila místní organizace, jejichž členové v obecní či městské radě sedí spolu s komunisty. V Dubicku a Zábřehu v Olomouckém kraji však vyloučení občanští demokraté žijí s pocitem křivdy.

Jiná oblast, jiný metr?

„Je smutné, že jediný region, olomoucký, se za svá ohrožená sdružení nepostavil,“ řekl rozhořčeně starosta Dubicka a bývalý předseda tamního sdruženíODSJosef Sobotík.

Oba tvrdí, že zrušení jejich organizací je důsledkem soupeření dvou konkurenčních skupin uvnitř strany v regionu. Tento dojem posiluje u zrušených sdružení fakt, že zcela jiným metrem měřila oblastní rada situaci ve Starém Městě. Tam komunistickému starostovi dělá zástupkyni členka ODS a v radě sedí komunisté se členy ODS.

Není to o politice, ale o lidech

„Tady je spolupráce nikoliv o politice či stranách, ale o lidech. A současný starosta i jeho žena jsou tady velmi populární, já jsem skončila v počtu hlasů nedaleko za nimi,“ říká místostarostka Ronova nad Doubravou Hana Culková (ODS) o spolupráci se starostou Miroslavem Žitkem (KSČM). (reg)

Znělo to spravedlivě, ale ty následky

Poslanec Marek Benda (ODS) vnímá usnesení kongresu své strany, podle nějž organizacím občanských demokratů, které spolupracujícím s KSČM, hrozí odebrání licence, jako omyl.

Proč se podle vás striktně nedodržuje usnesení kongresu o odebírání licencí organizacím ODS, které spolupracují s KSČM?
Poctivě říkám, že to usnesenívnímámjako omyl kongresu. Šlo přesně o ten výkřik, který zní spravedlivě a zásadově, takže všichni pro něj zvednou ruku, ale málokdo si uvědomuje, jaké to ve svém výsledkumůže mít dopady.

Jaké máte na mysli?
Osobně bych neuměl jednoduše říct: zrušte každé sdružení ODS, které pracuje nějakým způsobem s komunisty na úrovni obce dejme tomu o 200 obyvatelích. Připadá mi, že jde o zbytečnou pýchu. Podle toho to také vypadá. Usnesení se většinou rozmělňuje. V podstatě si místní jenom vyřizují účty, ruší se licence organizacím, které nechce oblast.

Výkonná rada ODS rozhodla, že bude usnesení pravidelně kontrolovat. Co si pod tím představujete?
Výkonná rada se s tím nějak musí popasovat a říct, jak dál. Asi jsou případy, které si zrušení zaslouží. Tam, kde je spolupráceODS a KSČM hluboká a systémová, dokonce s hádkou v místním sdružení, je to jednoznačné. Plošný příkaz ke zrušení ale podlemne správný nebyl. (kp)