Podle lékařů tak hrozí naprostý kolaps posudkové služby. „Předpokládaný vývoj je pro mě trochu děsivý," řekla poslankyně Radka Maxová (ANO).

POTÍŽ SE ZÁKONEM

Posudkových lékařů se totiž dotýká služební zákon. Ten nařizuje, aby se do důchodu odebrali všichni zaměstnanci státní služby, jejichž věk překročil sedmdesátku. Ze současných 450 posudkových lékařů jich tak na svých místech zůstane sotva 300. A to už se ministerstvu práce podařilo prosadit výjimku – podle původního scénáře měla třetina lékařů skončit už v polovině tohoto roku. „Získali jsme osmnáct měsíců. Další opatření v oblasti lékařské posudkové služby se v současné době připravují," potvrdila náměstkyně ministerstva Iva Merhautová.

Vedení resortu chce například začít přijímat doktory bez atestace. Novou krev do skomírajícího oboru mají přilákat také větší peníze. „Odměňování by mělo být minimálně na úrovni lékařů ve zdravotnictví, protože pokud u nás budou platy nižší, tak lékaři nepřijdou," uvedla Merhautová. Nyní si začínající doktoři přijdou na úřadu jen na 25 tisíc korun hrubého měsíčně.

S posudky by měli pomoci i odborní asistenti a smluvní lékaři – tedy lidé, kteří nejsou ve služebním poměru a nepožaduje se po nich atestace z posudkového lékařství. Ti by mohli vypracovávat podklady, o které se pak posudkový lékař opře. „Správnost této cesty už potvrdil pilotní projekt," řekl ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Biskup.

ŽÁDNÉ ASISTENTY

Jenomže s asistenty nesouhlasí Asociace posudkových lékařů. „Ministerstvo chce řešit úbytek posudkových lékařů nikoli jejich doplňováním, investicí do oboru, ale dostupnějším náhradním personálem. Jde jen o nouzové opatření a provozní záplatu," stojí v prohlášení na webu asociace. Stát se přitom podle ní bez lékařů s potřebnou kvalifikací neobejde.