Proto radnice Prahy 6 pod vedením starosty a poslance TOP 09 Ondřeje Koláře vyzvala ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby ho poskytl pro vybudování dočasného vzdělávacího zařízení, poradenského a komunitního centra pro ukrajinské uprchlíky.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Ministr Jan Lipavský: Bezletová zóna je vstupenka do třetí světové války

Už dříve žádala o vydání pozemku ve Stromovce, který Sovětský svaz „zabral“ po srpnové okupaci, byť formálně ho na základě smlouvy získal do trvalého užívání. Podnět zůstal bez odezvy, neboť podle ruského velvyslanectví nejde o záležitost komunálních politiků. K žádosti zastupitelstva městské části se přitom přidal i pražský magistrát.

Podle ministerstva zahraničí je otázka využití ruských nemovitostí dlouhodobým a složitým problémem. „Majitelem budov je ruská strana a lze si jen těžko představit využití budov bez její aktivní vůle a přístupu,“ sdělil šéf resortu Jan Lipavský (Piráti).

Americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci v Bruselu 25. března 2022
Hřebík do Putinovy rakve. Velká část dnes ruského plynu přijde z USA

Ministerstvo upozorňuje, že v případě podobných kroků je nepochybné, že by přišla reciproční reakce vůči majetku ČR v Rusku. „Nemovitosti jsou na základě Dohody mezi vládou ČSSR a vládou SSSR ze dne 11. září 1979 ve vlastnictví Ruské federace, pozemky pak jsou poskytnuty ruské straně do trvalého a bezplatného užívání, při jakémkoliv úmyslu s ním nějak nakládat je tudíž třeba mít na zřeteli otázku jurisdikčních imunit Ruské federace a jejího majetku,“ uvedl Černínský palác.

Velmi ostrá reakce 

Kolářova reakce byla velmi ostrá. Podle něj by ČR mělo jednat podobně jako Polsko, jež zmrazilo účty ruské ambasády za financování terorismu. „Buď budeme vymýšlet důvody, proč to nejde, nebo najdeme koule a uděláme to!“ napsal na twitteru Kolář. Jak dodal, české ministerstvo zahraničí se k tomu staví „velmi zdrženlivě a negativně,“ míní starosta.

Mluvčí resortu Lenka Do na Kolářovy výtky reagovala slovy, že „vyvlastňování majetku provádí podle příslušného zákona nikoli Ministerstvo zahraničních věcí ČR, ale obec“. A dodala, že i v krizové době je Česko stále právním státem. „Zabavení budov patřících Ruské federaci by bylo v rozporu s několika normami mezinárodního práva, především s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích a několika bilaterálními smlouvami,“ sdělila Deníku.