Jak poznám komára tygrovaného?

Je menší než běžný komár pisklavý. Tělo má tmavě zbarvené s nápadnou bílou kresbou a s výraznými světlými kroužky na článcích končetin. Charakteristickým znakem je bílý pruh táhnoucí se středem hrudi a za kratší postranní proužky. Odborníci z Akademie věd České republiky upozorňují, že ho lidé mohou zaměnit s jinými invazními i původními druhy vyskytujícími se v Česku.

Jak vypadá komár tygrovaný:

Fotogalerie: Jak vypadá komár tygrovaný

Proč je nebezpečný?

Šíří několik nemocí. V Evropě ho vědci nejčastěji spojují s horečkou dengue. Ta se může podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) projevit bez symptomů (až osmdesát procent případů), mírným onemocněním, klasickou horečkou s vyrážkou, nebo až krvácivou horečkou s rozvojem šoku a orgánovým selháním. Smrtnost je pod jedním procentem.

První symptomy se začínají obvykle projevovat čtyři až deset dní od štípnutí. Na životě ohrožuje zejména lidi starší šedesáti let.

Dále komár pocházející z jihovýchodní Asie může v subtropických a tropických oblastech přenášet i virus zika, chikungunya, žlutou zimnici a také hlístice.

Podle ECDC komár tygrovaný kolonizuje Evropu:

| Video: Youtube

Komu pije krev?

Většině teplokrevných živočichů. „Je velice agresivní a napadá i člověka,“ vysvětlil ve studii odborník na komáry Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Dodal, že komár tygrovaný bodá zejména během dne, a to především venku, ačkoliv se dobře adaptuje i na vnitřní prostory.

Jak se lidé mohou bránit?

Ke zničení líhniště SZÚ doporučuje používání larvicidů šetrných k životnímu prostředí. Ideální je odstranit stojaté vody na zahradách nebo balkonech.

K osobní ochraně je pak vhodné používat moskytiéry, okenní sítě, spát a odpočívat ve stíněných nebo klimatizovaných místnostech. Dále je vhodné nosit oděvy pokrývající většinu těla a používat repelenty.

Je v Česku?

Ano. Odborníci z Akademie věd České republiky ho na jižní Moravě pozorují již od roku 2012, později se rozšířil i do jižních Čech. Jeho stav je však malý a vědci jej zaznamenali na omezeném prostoru. Proto je zde šíření nemocí nepravděpodobné. Přesto je nutné komáry sledovat, aby se případné epidemii nemocí, které mohou šířit, zabránilo.

Kde v Evropě se vyskytuje?

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se komár tygrovaný usadil v Rakousku, Chorvatsku, Bulharsku, Francii, Řecku, Maďarsku, Itálii, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Španělsku a na Slovensku a Maltě. Vědci výskyt zaznamenali i v dalších evropských státech.

Jak se šíří?

Do Evropy se dostal díky cestování lidí. Stačí, aby byl černým pasažérem v letadle, autě a podobně. Podle Slovenské akademie věd se z Asie rozšířil i díky převozu zboží, jako jsou pneumatiky nebo okrasný bambus.

Patří mezi sto nejhorších invazních druhů světa.

Kde se rozmnožuje?

Ideálním místem pro larvy jsou malé nádoby, pohozené plechovky, vázy, barely naplněné vodou a podobně. Aktivní je od dubna do začátku listopadu.

Přežije i zimu?

Ano. U evropské populace komára tygrovaného se vyvinula vyšší odolnost na nízké teploty. V Itálii vědci zaznamenali, že vajíčka přežila až minus deset stupňů Celsia.

Následkem teplých zim v Česku odborníci nemohou vyloučit, že invazní druh dokáže přezimovat i u nás.

Klimatické změny rovněž pomáhají v šíření hmyzu po světě, následkem vyšších teplot se dostává do severnějších oblastí.

V Evropě roste počet onemocnění horečkou dengue

ECDC nyní uvedla, že v roce 2023 se počty pacientů vyšplhaly na téměř pět tisíc osob. Většina lidí si nemoc přivezla ze zahraničí. Podle ECDC to ale zvyšuje riziko vzniku lokálních ohnisek.

Narostl i počet nakažených přímo v Evropě, úřady zaznamenaly nemoc u 130 osob. Oproti předchozímu roku to bylo o zhruba šedesát případů víc.

Problémy může způsobovat i v okolí Paříže, kde budou letos Olympijské hry. Úřady proto komára monitorují a chytají do pastí.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že horečka dengue se běžně vyskytuje ve více než sto zemích světa. Loni zaznamenala přes šest milionů nakažených a sedm tisíc úmrtí. Nejvíc případů je v Bangladéši, Malajsii, Vietnamu a Thajsku.

V Evropě roste onemocnění horečkou dengue:

| Video: Youtube