U rybníka Nesyt nedaleko Valtic opakovaně narazil na teplomilný druh komára s názvem Anopheles hyrcanus. Ten je známým přenašečem jedné z nejobávanějších infekčních nemoci – malárie.

Jak si vysvětlujete, že se tady takový druh objevil?

Svědčí to především o tom, že se nám pravděpodobně mění klimatické podmínky. Nicméně nechceme dělat předčasné závěry. Tento druh komára se k nám přestěhoval možná díky příhodným podmínkám z poslední doby. Chtělo by to, abychom měli dvě standardní zimy. Teprve poté uvidíme, jestli můžeme opravdu říct, že se nám mění klima a tento druh se sem stěhuje.

Komár přenáší malárii. Je možné, že by někoho nakazil?

Samozřejmě technicky to možné je. Pokud by sál krev již nakaženého člověka, mohlo by se stát, že by tuto nemoc šířil dále. Pravděpodobnost je sice velmi malá, na druhou stranu úplně vyloučeno to není.

Na jak velké ploše může tento druh operovat?

Jelikož je jedná o druh divoký, tak se nepohybuje na velké ploše. Tudíž by se neměl přibližovat k lidským příbytkům. Z toho vyplývá, že by je neměl nějakým způsobem ohrozit.

Odkud konkrétně tento komár pochází? Jsou poznatky, že by se vyskytoval ve střední Evropě?

Běžný je v jižní Evropě, momentálně k nám přichází z Balkánu. Nicméně na Moravě nebyl doposud jeho výskyt nikdy zaznamenán. Ale nemyslím si, že by měl představovat nějaký závažný problém. Jsou tu i jiné druhy komárů, které mohou být hodně nebezpečné.

Je přesto možné, že se přizpůsobí středoevropským podmínkám a začne pro nás být hrozbou?

To si nemyslím. Tento komár přenáší pouze malárii, která v Evropě vůbec není. Jak říkám, lidé nemají důvod se obávat.

Jak ho poznáme? Liší se od klasického komára?

Určitě. Na první pohled by člověk možná ani neřekl, že to komár je. Je střední velikosti, má proužkovaný sosák a výrazné skvrny na křídlech.

Můžeme v budoucnu čekat, že se zde přestěhují i jiné druhy? Například více nebezpečné?

Nechtěl bych dělat předčasné závěry a šířit nějakou paniku.