Zástupci samospráv se právě vrátili z německého Porýní, kde se moderní způsob likvidace komárů osvědčil. Ledové kroupy s larvicidy by rádi aplikovali z vrtulníku i na Hané.

40 druhů komárů v ČRNa českém území žije zhruba 40 druhů komárů. Vyskytují se nejvíce v lužních lesích, v okolí řek a vodních ploch.
Doma se lidé mohou nejčastěji setkat s komárem pisklavým či jeho poddruhem komárem obtížným.
Po záplavách se zvyšuje výskyt komára záplavového.
Na území České republiky se vyskytují i komáři rodu Anopheles.

„Řešit komáří kalamitu, až když nastane, to je pozdě. Musíme být připraveni a dokázat pomoci lidem, aby je přemnožení komáři netrápili," uvedl starosta Střeně Jiří Nevima. 

Po jedné z posledních povodní v Litovelském Pomoraví napočítali hygienici přes šedesát útoků komářích samiček na člověka za minutu. Pro cílené a včasné zásahy proto mají starostové jejich plnou podporu. „Jde však o odborně náročnou cestu s velkým nárokem na přesnou aplikaci," reagoval Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Metoda, s níž mají v Německu dobré zkušenosti v deltě Rýna, spočívá v tom, že se z vrtulníku shazují podle GPS souřadnic ledové kroupy s biologickým přípravkem do líhnišť s larvami v určitém vývojovém stadiu. „Ledové krupky s přípravkem propadnou olistěnými stromy do vodních ploch. Led plave na hladině, účinná látka se postupně uvolňuje a cíleně hubí pouze komáry," popisoval starosta.

V Porýní aplikují tímto způsobem přípravek v deltě o délce 150 kilometrů.