Obyvatelé Třeboně více než souhlasně přihlíželi na vybraných veřejných prostranstvích hubení obtížného hmyzu.
„Ti komáři jsou strašní, chodí nám sem maminky s dětmi a i miminka jsou poštípaná. A to říkají, že mají sítě v oknech a na kočárcích,“ řekla zdravotní sestra dětské ordinace v Dukelské ulici Jana Čapková. Dodala, že si maminky stěžují, že v Nové Hlíně nemůžou ani pověsit prádlo.

Připojila i vlastní zkušenost, kdy se vydala na kole kolem Vittmanovských rybníků a nemohla se nikde ani na chvíli zastavit, aby nebyla obsypaná hejny komárů.

Dotazy lidí

„Lidé se nás skutečně ptali často, ale bohužel jsme měli stanovená a schválená místa, kde měl být postřik proti komárům vykonán, takže další místa jsme už ošetřit nemohli,“ uvedl vedoucí třeboňského odboru životního prostředí Josef Tlachač.

Vedení města totiž uvolnilo na hubení obtížného hmyzu třicet tisíc korun z městského rozpočtu, do kterých se museli pracovníci českobudějovické firmy Pařez, kteří postřiky prováděli, vejít, a to včetně DPH. „Firmu Pařez jsme vybrali, protože podala sympatickou cenovou nabídku a navíc s ní máme dobré zkušenosti. Provádí tady pravidelně hubení potkanů, takže město dobře znají,“ doplnil Tlachač.

Vybraná místa

Protože se jedná o lokalitu v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, bylo potřeba nejprve zažádat o povolení. Pracovníci tak mohli proti létajícímu hmyzu chemicky postříkat pouze lokality v takzvané třetí zóně. Na likvidaci larev sice vedení města dostalo povolení, ale kvůli nutnému úřednickému procesu byl jejich vývoj rychlejší. Pozitivní však je, že povolení platí na tři roky, takže podle Tlachače budou moci být v příštím roce larvy likvidovány operativně podle vývoje počasí a celkové situace včas.

Ve středu tedy byly ošetřeny přípravkem Autokemp Třeboňský ráj, Holičky u bytovek, areál kolem Pergoly, souběžná cesta kolem zahrádek s ulicí Dukelskou, dětské hřiště v Komenského sadech, parčík Na Rybníčku, sídliště Hliník a pláž u rybníka Svět.

„Začínali jsme v autokempu ve čtrnáct hodin, na požádání jeho provozovatelů, protože tam v té době bylo nejméně lidí. Měli jsme obavy, že se to lidem nebude líbit, tak jsme je, stejně jako všude, upozorňovali, než jsme začali, ale naopak byli rádi,“ vysvětlil Tlachač. Tam byl ošetřeny kromě plochy kempu také porost na pobřeží Opatovického rybníka. Končili podle Tlachače na pláži, také na požádání jejího provozovatele, který nechtěl začít dříve, aby lidé nemuseli předčasně odejít.

Doba působení

„Postřik působil okamžitě. Vybírali jsme pro lidský organismus i přírodu co nejšetrnější insekticid ředitelný vodou, který se používá i v potravinářských provozech,“ vysvětlil regionální ředitel firmy Pařez Miloslav Mach. Voda a déšť účinky postřiku snižuje, proto je jeho působení pouze krátkodobé.