Vyjít si v předchozích dvou letech do přírody znamenalo na Hodonínsku jediné: nezapomenout si vzít repelent. Letos je situace opačná, přesto může ještě komáří invaze přijít. Pokud se přižene do regionu velká voda.

„Vloni jsme fasovali repelenty. Vzpomínám si, že kolikrát ani nešlo pracovat, jak byli komáři dotěrní. Neobtěžovali jen nás, ale i zvířata, která kvůli tomu byla nervózní. Letos je to pohoda, zatím jsem neviděla ani jednoho komára,“ zhodnotila situaci v hodonínské zoologické zahradě, která se nachází na kraji města u lužního lesa její mluvčí Bohuna Mikulicová.

Její slova potvrdil i komárolog Oldřich Šebesta. Ten vyrazil ve čtvrtek na Hodonínsko. Podle Šebesty je situace stabilní a tůně jsou vyschlé, bez komářích larev. „Aktivita komárů je přes den minimální. Večer samozřejmě něco vyletí, ale na tuto oblast je situace poměrně dobrá,“ uvedl Šebesta, který v Hodoníně několikrát do roka kontroluje okolí přístaviště.

Kalamita nepřišla

Na Strážnicko a Veselsko vyráží v momentě, kdy vypukne komáří kalamita. Letos ale nemusel. „V této oblasti nejsou až tak velké problémy jako u Hodonína, Mikulčic či Tvrdonic,“ doplnil komárolog. Nízký počet komárů ale nemá vliv na další roky. Jejich vajíčka v zemi vydrží několik let.

Loňský a předloňský rok přitom označil za mimořádný. Vloni byla podle něj velká kalamita od května až do září, která měla hned několik vrcholů. „Předloňský rok přišly bleskové povodně, a tak byl výskyt také vysoký,“ připomněl Šebesta. Doba mezi jednotlivými komářími kalamitami, které byly v roce 1996, 2002, 2006, 2009 a 2010, se podle něj zkracuje, ale o periodách se mluvit nedá.

Díky nízkému počtu komárů se letos nemusí lidé obávat nemocí, které tento hmyz přenáší. U nás jde především o valtickou horečku, což je chřipkové onemocnění mírnějšího průběhu. Mluví se i o přenosu lymské boreliózy. Šebesta se ale zatím nesetkal s důkazem, že by komáři tuto nemoc na lidi přenesli.

Pozor na ovády a muchničky

Koho ale mohou lidé v lesích potkat a je přitom lepší se jim vyhnout, jsou ovádi a muchničky. „Ti lymskou boreliózu přenášet mohou,“ potvrdil hygienik Krajské hygienické stanice v Hodoníně Libor Šmíd.

Na Hodonínsku přitom lymskou boreliozou ročně onemocní kolem čtyřiceti lidí, klíšťovou encefalitidou pak dva lidé. Šmíd si ale nepamatuje v regionu případ, kdy by nakažení skončilo úmrtím.

Naopak strach lidé nemusí mít z pakomárů, kteří jsou podle Šebesty neškodní. Patří sice do podobné skupiny, jako komáři, liší se od nich ale tím, že nemají sosák. Člověka tedy štípnout nemohou.