Podle informací ČTK se současné výslechy týkají právníků nynějšího europoslance Pavla Teličky, který dříve figuroval v orgánech některých firem finančníka Zdeňka Bakaly, a Bakalových právníků. "Tím, že bylo jednání uzavřené, nemohu přímo popisovat, co se dělo. Dnes se dostavil jeden svědek, druhý se nedostavil," konstatoval Černohorský.

Komise podle něj nyní nevyslýchá lidi politicky aktivní. Dnešní svědek měl posloužit pro dokreslení některých informací. "Nebyl to nějaký klíčový korunní svědek, to ne. Na zítra (pátek) jsou přizváni dva svědci. Neobdržel jsem zatím omluvu, u jednoho jen, že se zpozdí, protože jeho spoj přiletí trochu později," uvedl Černohorský. Komise podle něj už vybírá termíny, v kterých se sejde v říjnu.

Na zářijové schůze si podle informací ČTK pozvala komise celkem sedm svědků. Většina z nich se nějakým způsobem podílela na privatizaci OKD, zejména bytového fondu. Mezi pozvanými figurují podle informací z komise bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. I s dneškem komise vyslechla dosud 23 svědků, zhruba stejný počet ji ještě čeká.

Závažná zjištění

Sněmovna v úterý komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna. O prodloužení lhůty požádala komise podle Černohorského kvůli tomu, že ještě potřebuje vyslechnout některé svědky a zpracovat část písemných materiálů. Černohorský před poslanci bez bližšího upřesnění řekl, že komise už dospěla k některým "závažným zjištěním", které dosud nebyly známy.

Členové komise zkoumají převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého již komise vyslechla. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.