Považujete svůj výsledek za velký úspěch?
Myslím, že je to zlom, ale na oslavy je ještě čas, musíme počkat na výsledky druhého kola. Nicméně vnímám to jako velký posun v náladách voličů.

Čemu ho přičítáte?
Kdybych to měl brát osobně, tak asi tomu, že jsem věcný člověk, odborné záležitosti jsem schopen probírat s lidmi napříč politickým spektrem a voliči už nejsou zvědaví na nějaké šedé sekretariátní krysy, ale na někoho, kdo je schopný komunikovat  a také nějaké problematice rozumí. Koneckonců krajské průzkumy naznačovaly, že KSČM by mohla zabodovat. Občané zřejmě pochopili, že hlas pro KSČM není vyhozený. No a v Praze se projevil tak trochu bankrot radničních stran, na jejichž sliby rezignovali i jejich vlastní voliči.

Nicméně Praha je trochu stát ve státě a pravice tu vždy vyhrávala. Odrazí se ten debakl v celostátní politice, nebo platí teze Petra Nečase, že krajské volby s vládou nemají nic společného?
Číst signál z těchto voleb umí každý, ale jak si to přeloží v ODS, ukáže jejich listopadový kongres. Pokud na něm nebudou vzkaz voličů reflektovat a budou trvat na tom, že se nic neděje, mohou tvrdě narazit. Ale to je jejich odpovědnost. S pravicovou vládou je to velice nahnuté, rozpočtová politika ztratila podporu většiny ve sněmovně, dohoda o úsporném balíčku v rámci koalice je v nedohlednu a dokonce se ani nemusí stihnout schválení rozpočtu.

Myslíte, že rebelům v ODS nahrají volební výsledky k dalšímu tlaku na premiéra?
Určitě to takto budou servírovat, zda na to zareaguje premiér podáním demise, nebo sveřepým trváním na svém, ukáže čas. My bychom si samozřejmě přáli, aby se to celé uzavřelo předčasnými volbami, protože teprve přerýsování mapy na celostátní úrovni může završit proces změn. Levicové kraje s pravicovou vládou, která nemá sílu ani na prosazení vlastních reforem, to nemůže fungovat.