„Jsme připraveni jednat o vládě ve formátu, který pan prezident doporučil předsedovi vlády, tedy kromě hnutí ANO i s SPD,“ uvedl po schůzce se Zemanem Filip.

Zároveň ale zopakoval, že KSČM nevstoupí do vlády. S hnutím ANO se totiž neshodla v oblasti daní a bezpečnostní politiky státu. Komunistům se nelíbilo zejména rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána vydat do Spojených států ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Spolupráce s KSČM a SPD? Ministři ANO se v názorech rozcházejí

Filip také prohlásil, že KSČM vyčká na jednání dalších politiků s prezidentem. Již ve čtvrtek by se Zeman v Lánech sejde s šéfem SPD Tomiem Okamurou. O schůzku s českým prezidentem požádali také představitelé ODS, Pirátů a KDU-ČSL.

Bez ohledu na jejich výsledek ale komunisté nechtějí ustoupit z programového kompromisu, který vyjednali s ČSSD. Mimo jiné se jedná o otázku referenda, růstu minimální mzdy, aktivní měnové politiky, valorizaci důchodů nebo ochranu přírodních a vodních zdrojů. 

„Pan prezident mě dnes ujistil, že stále trvá pověření Andreje Babiše pro vyjednávání o vládě,“ uzavřel Filip s tím, že KSČM je připravena i na možnost předčasných voleb. 

Premiér v demisi Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, kterého navštívil 10. dubna 2018 v Lánech.
Prezident mi doporučil pokračovat v jednání s SPD a KSČM, řekl po schůzce Babiš