Vedení a poslanci sociálních demokratů se sejdou ve středu. Dnes v podvečer jedná vedení ANO.

Klub KSČM bude o svém postoji jednat ještě v pátek ráno. "Ústava říká, že poslanci nemohou přijímat příkazy. Toto je doporučení poslaneckému klubu, ale jak znám členy našeho klubu, tak doporučení budou respektovat," řekl novinářům po zhruba dvouhodinovém zasedání předseda komunistů Vojtěch Filip.

Sám bude v souladu s doporučením výboru hlasovat, dodal. KSČM podpořila v červenci vládu ANO a ČSSD v hlasování o důvěře. Babiš své jednání s komunisty zatím nekomentoval, novinářům se vyhnul.

Většina debaty na výkonném výboru podle Filipa prokázala, že členové KSČM nevěří "umělé mediální kauze" kolem Babišova syna. Pouze dva ze 16 příspěvků se týkaly tohoto případu, ostatní představitelé komunistů se zajímali o to, jak vláda v čele s ANO plní dohodu o toleranci podepsanou s KSČM.

Za novou informaci označil Filip pouze to, že Babišův syn je podle dnešního premiérova vyjádření přes deset let švýcarským občanem.

Únos Babiše mladšího? Totální lež

"Takže spekulace o tom, že někam syna uklízel, jsou zcela nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež," uvedl Filip. Kauza podle něj nezatěžuje vládu, kabinet plní své úkoly a nenechal se rozkývat umělou kauzou, což je pozitivní pro občany.

Již před úterním jednáním vyšlo najevo, že komunisté podporu vlády podmiňují splněním svých programových priorit a také miliardovými přesuny v návrhu státního rozpočtu na příští rok. 

Opozice má momentálně 92 hlasů pro nedůvěru vlády. Potřebuje jich ale nejméně 101, tedy alespoň devět poslanců z vládních stran nebo z KSČM. Sociální demokraté mají stejně jako komunisté 15 poslanců.

Předsedové pěti opozičních stran - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - dnes vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby po případném pádu vlády ANO a ČSSD znovu nejmenoval premiérem Babiše. Podle opozičních stran by měl podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný předseda vlády, přehodnotit i šéf ČSSD Jan Hamáček.

Zeman už dal najevo, že by Babiše znovu pověřil sestavením vlády. Hamáček za nejlepší řešení považuje pokračování současné vládní koalice, ale s jiným premiérem, pro ANO je ovšem výměna jeho šéfa v čele kabinetu nepřijatelná.

Nynější napětí na politické scéně odstartovala skrytě natočená reportáž s Babišem mladším o jeho údajném zavlečení na Krym. Opoziční politici požadují po Babišovi, aby případ kolem svého syna, který stejně jako on čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo, důkladně vysvětlil. Babiš kauzu považuje za součást připravené a načasované kampaně, která ho má dostat z politiky.

Na případu pracuje soudní znalec

Policie zatím nedisponuje posudkem zdravotního stavu premiérova syna, do vyšetřovacího týmu ale byl přibrán soudní znalec k jeho získání, musí však komunikovat se Švýcarskem. Podle Hamáčka je klíčové, aby byl zdravotní stav Babiše mladšího posouzen.

Zároveň předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři kauzy kolem Babiše mladšího, tedy novináři i premiér. Cestu Andreje Babiše mladšího na anektovaný Krym zkoumají také ukrajinská oficiální místa.

Opoziční strany, které chtějí vyslovit nedůvěru vládě, ještě před rozhodnutím KSČM podržet vládu věřily, že jejich návrh má šanci na úspěch. S ohledem na některá vyjádření poslanců či ministrů podle nich nepanuje v ČSSD jednota. Například pražští sociální demokraté vyzvali grémium strany, aby se zasadilo o výměnu na postu předsedy vlády.

Požadují i to, aby kvůli zajištění nestranného vyšetřování přešlo ministerstvo spravedlnosti od ANO pod ČSSD. Pokud ANO personálním požadavkům nevyhoví, měli by podle pražské ČSSD ministři strany rezignovat a připojit se k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.