Staronovým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip. Ve druhém kole porazil svého rivala Josefa Skálu. Získal 165 hlasů, jeho oponent 143. Prvním místopředsedou strany je Petr Šimůnek.

"Vítězný únor vytvořil monopol moci," řekl Zeman sjezdu KSČM při svém projevu a připomenul popravené komunistickým režimem. Je to poprvé od roku 1989, kdy prezident na sjezd komunistické strany dorazil. Straníky pozdravil oslovením soudruzi a soudružky.

Kromě voleb sjezd rovněž řeší postoj k vládní spolupráci s hnutím ANO. Vyjednavači KSČM slíbili vládu tiše podpořit. "Budeme vládu jen tolerovat," řekl delegátům sjezdu Vojtěch Filip, jenž hájí vyjednávání s ANO o toleranci její vlády. KSČM by měla dle jeho názoru po letech v opozici začít budovat nový počátek. 

Zeman k tomuto tématu řekl, že sám čeká, jak jednání mezi ANO a ČSSD dopadne. Byl by však rád, když obě strany pozvou KSČM k jednacímu stolu. "Neklaďte si přílišné podmínky," řekl Zeman k tomu, aby KSČM nepromarnila příležitost podílet se na levicové vládě. Zároveň stranu vyzval také k pokání.

"Jsem stoupenec socalismu, ale pozor na to - stoupenec demokratického socialismu," přiznal na sjezdu rovněž Zeman. "Není-li socialismus demokratický, není to ani socialismus," podotkl Zeman, jenž si přeje, aby svět šel nalevo.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dal stejně jako celé předsednictvo svou funkci k dispozici poté, co strana neuspěla v podzimních volbách. Svůj post však bude obhajovat, a to v souboji s dalšími kandidáty. Mezi nejhlavnější vyzyvatele patří Josef Skála, jenž je dlouhodobým Filipovým oponentem, a europoslankyně Kateřina Konečná.

O post místopředsedy pak bude bojovat víc než 25 kandidátů.

Před Obecním domem v Nymburce se rovněž uskutečnila demonstrace odpůrců KSČM. I z toho důvodu na sjezd dohlíží policie. Několik stovek demonstrantů totiž chtělo proniknout do sálu mezi komunisty, muži zákona jim v tom museli zabránit.