„Je to výstava k životu v Korejské lidově-demokratické republice," uvedl ve čtvrtek pro iDnes.cz mluvčí KSČM Robert Kvacskai.

Expozici přichystal první místopředseda KSČM Petr Šimůnek na počest nového velvyslance Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ila. Ambasador je nevlastním bratrem zesnulého diktátora Kim Čong-ila.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš tvrdí, že KSČM tuto výstavu nepřipravovala a že je osobní akcí místopředsedy Šimůnka. „Pokud pořádá někdo v budově ÚV KSČM nějakou vernisáž, výstavu, tak my to ani necenzurujeme, ani to nijak nelustrujeme. Prostě je to věcí těch organizátorů, kteří to dělají," řekl předseda strany Vojtěch Filip Radiožurnálu.

Současná podoba výstavy však už má záštitu strany, která bude celou záležitost probírat na svém dnešním zasedání.

King Čong-il byl druhým v dynastii Kimů, která vládne Severní Koreji od konce druhé světové války. Jeho otec Kim Ir-sen zemřel v roce 1994 na selhání srdce.

Komunisté řešili kontroverzní výstavu o Kim Čong-ilovi
Nejužší vedení komunistů dnes na svém zasedání probíralo kontroverzní výstavu o životě bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila, kterou v jejich centrále uspořádal první místopředseda KSČM Petr Šimůnek. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše podal Šimůnek k výstavě vysvětlení. Straníci se také dohodli, že se napříště o podobných akcích budou navzájem informovat předem. Výstava už prý končí.

Expozici přichystal Šimůnek na počest nového velvyslance Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ila, který je nevlastním bratrem zesnulého diktátora Kim Čong-ila. Na některých panelech přitom byla hesla o Dni zářící hvězdy; dni narození věčného generálního tajemníka korejské strany soudruha Kim Čong-ila.

Kriticky na výstavu reagoval třeba Dolejš. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes řekl, že jeho strana podobné akce necenzuruje. V centrále strany se prý koná řada výstav. Vyjádřil ale překvapení nad tím, že o akci nebyl předem informován.