Až po čtvrté hodině místo ve dvě začala v Ochozu u Brna akce, kterou odborníci považují za jeden z největších letošních neonacistických koncertů u nás.

Také sraz účastníků u hotelu Velká Klajdovka v Brně se z původní jedné hodiny posunul až na druhou. Policisté po celou dobu místo srazu, rybník Hádek, a jeho okolí monitorovali.

„Na silnicích v okolí obce hlídky kontrolují dodržování předpisů a případný alkohol u řidičů. Na místě budou také po celou dobu akce situaci monitorovat i policisté zabývající se extremismem. Pokud účastníci akce poruší zákon, tak zasáhneme,“ řekl těsně před začátkem koncertu mluvčí policie Brno–venkov Aleš Mergental. Zhruba sto policejních těžkooděnců si Ochozu jako svou základnu vybralo místní sokolovnu.

Koncert před jeho začátkem kritizoval například předseda Židovské obce Brno Pavel Fried. „Je to stále totéž. Všichni se vymlouvají, že nelze zasáhnout, že na to nejsou zákony či předpisy. Právníci by měli najít cestu jak takovým provokacím zabránit,“ myslí si Fried.

Nakonec však k žádným provokacím nedošlo, pořadatelé udrželi všechny účastníky koncertu na uzdě. Použili k tomu nejen česko-anglické letáčky rozvěšené v okolí akce, ale také vlastní bezpečnostní tým, který na pořádek kolem podia dohlížel.

Největší hvězdou akce hlášení jako sportově zábavní odpoledne, byla švédská skupina Saga. S její blonďatou zpěvačkou se před koncertem nechali fotit desítky přítomných. Vystoupení Sagy, která zazpívala například i písničku Candle in the Wind, přerušil zhruba na čtvrt hodiny výpadek proudu. Na následující maďarskou skupinu Vérszerződés, která se ve svých textech často vrací k hitlerovské Třetí říši, tak mnoho času nezbylo. Přesně v deset hodin uprostřed písničky přestali hrát a pořadatelé akci ukončili.

Návštěvníci se po desítkách přesunovali k zaparkovaným autům a postupně odjížděli. Na odjezdu je kontrolovali policisté, kteří u jednoho řidiče z ciziny odhalili 0,2 promile alkoholu v krvi. Kromě toho udělili dalších patnáct pokut, většinou za rychlou jízdu.

ON-LINE

22:00 - Koncert skončil, účastníci odcházejí pryč. Policistů byla v okolí zhruba stovka, zasahovat nemuseli.

21:50 - Právě začala hrát maďarská skupina Vérszerződés, která se "proslavila" neonacistickými texty s odkazy na Hitlerovu Třetí říši.

21:39 - Někteří návštěvníci už pomalu odjíždějí, policisté kontrolují všechny řidiče, zda před jízdou nepili alkohol. U jednoho cizince už naměřili 0,2 promile.

21:14 - Švédská hvězda Saga po hodině hraní pomalu končí. Vystoupit mají ještě dvě kapely. Podle jednoho z organizatorů koncert skončí až o půl jedenácté.

21:03 - Vyhrocená situace u hlavního vchodu, kde jsou shromáždění novináři, je pořád vážná. Někteří z účastníků totiž přerušili kabel od světla a kamery České televize.

20:33 - Policejní těžkooděnci se přesunuli bliž, az k parkovišti. Zatím nezasahují.

20:28 - Na koncertě vyplukl první konflikt. Parta neonacistů nejspíše ze Slovenska napadla fotografa deníku Rovnost Jiřího Slámu. Povalili ho do kopřiv a zkopali ho. Na místo podle posledních informací míří policejní těžkooděnci.

20:14 - Saga si po výpadku dává pětiminutovou pauzu.

20:09 - V nejlepším vypadl elektrický proud, několik minut tak všichni jen netrpelivě stáli. Teď už se opět pokračuje, zvuk je ale nestabilní.

19:34 - Švédská skupina Saga a hlavně její zpěvačka vzbudila mezi účastníky koncertu největsí ohlas. Za pódiem se vytvořila dlouhá fronta lidí, kteři se se zpěvačkou před jejím vystoupením chtějí vyfotit.

18:58 - Organizátoři velmi přísně kontrolují, aby v areálu nikdo neporušoval zákon. Novináře, které po zakoupení vstupenky do areálu nakonec pustili, doprovází na každém kroku osobní ochranka. Dohlíží hlavně na to, aby nic nenatáčeli a nefotili.

18:35 - Devětadvacetiletá žena, kterou odvezli záchranáři, nepatřila podle Zuchové k účastníkům koncertu. Mělo se jí udělat nevolno, upadla a uhodila se do hlavy.

18:21 - Organizatori právě oznámili, že kvůli údajnému policejnímu nátlaku a štvavému zájmu médií odvolaly včera svou účast čtyři kapely.

17:55 - Koncert právě s obrovským zpožděním začal.

17:35 - Do uzavřeného areálu právě přijeli záchranáři. Podle mluvčí Zdravotní zéchranné služby Jihomoravského kraje Barbory Zuchové hlásili pořadatelé, že jeden z účastníků dostal epileptický záchvat.

17:22 - Někteří účastníci koncertu mají celé těo polepené náplastmi. Ne však proto, že by byli zraněni, ale zakrývají tím zavadné texty svých tetování. Koncert zatím nezačal.

16:47 - Koncert u Ochozi stale jeste nezačal. Na misto stále proudí další a další návstěvníci, podle posledních informací jich mohou být už tři stovky. Zatím probíhá zvuková zkouška.

16:03 - Lidé z Ochozi se přílivu až několika stovek neonacistů obávají. Vůbec se jim nelíbí, že se akce koná u jejich obce. Některé ochozské hospody dokonce dnes večer zavřou dřív, než obvykle. Například hostinec U Votrubů má na vchodu lístek, že z technických důvodů dnes zavře už v sedm odpoledne, tedy o čtyři hodiny dřív než normálně

15:30 - Na místě situaci kromě policistů sledují také členové Národní strany. Ta poslední dobou velmi ostře vystupuje právě proti neonacistům.

15:18 - Do Ochozi u Brna míří na odpolední koncert desítky lidí. Policisté na konci obce kontrolují všechna auta s jinou poznávací značkou než Jihomoravského kraje.

15:00 - Okolí oblíbeného ochozského rybníku Hádek obehnali pořadatelé koncertu červenobílou páskou, zakazující vstup před mobilní podium všem lidem bez lístku. Ten na místě stojí pět set korun.

14:28 - V Ochozi u Brna zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tu měl už za hodinu a půl začít letošní největší neonacisticcký koncert v České republice. U rybníku Hádek zatím parkují jen asi dvě desítky aut, v obci kontrolují řidiče policisté.