Kdy výměna průkazů začne?
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spustí výměnu průkazů pojištěnce letos v dubnu. Novou plastovou kartičku na dalších deset let v průběhu roku obdrží 2 739 000 lidí, kterým letos skončí platnost té stávající. V průvodním dopise najdou informace, jak a kde průkaz používat.

Jak lidé nový průkaz získají?
Nové průkazy přijdou lidem do jejich poštovních schránek. „Nejpozději měsíc před koncem platnosti průkazu. Datum platnosti je vyznačeno na jeho přední straně. O průkaz proto není nutné žádat, budeme je rozesílat automaticky,“ informovala mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Změny ve zdravotnictví nastanou mimo jiné i v úhradách očkování. Deník v článku přináší základní přehled nejdůležitějších novinek.
Změny ve zdravotnictví: Co hradí pojišťovna, rozšíření očkování, dostupnost léků

Co dělat při změně doručovací adresy?
Nový průkaz pojišťovna lidem doručí na adresu, kterou eviduje jako jejich trvalé bydliště. Pokud tedy někdo pojišťovně v minulosti nahlásil jinou doručovací adresu a přestěhoval se či má z jiných důvodů novou, měl by to co nejdřív VZP nahlásit (vyplývá to z jeho oznamovací povinnosti). Lze tak učinit na pobočkách VZP nebo přes Informační centrum.

Na Informační centrum je možné buď volat v pracovních dnech od 8 do 18 hodin, a to na běžně zpoplatněnou linku 952 222 222, nebo situaci řešit online. Bližší informace jsou na webu VZP.

Jak mít označenou poštovní schránku?
Podle Plívové je důležité zkontrolovat, zda má člověk dostatečně označenou poštovní schránku. Aby tam bylo celé jméno i příjmení. „Při předchozích hromadných výměnách průkazů pojištěnců jsme se setkali s vracením zásilek také kvůli nedostatečnému označení poštovní schránky,“ připomněla.

Co když průkaz nepřijde včas?
Pokud nový průkaz pojištěnci nepřijde včas (například z důvodu neaktuální doručovací adresy) a platnost starého mezitím vyprší, může situaci řešit na jakékoli pobočce VZP, přes Informační centrum nebo vyplnit online formulář. Ten je umístěn na webu pojišťovny pod hlavičkou „Žádost o nový průkaz pojištěnce VZP“. „Naši pracovníci problém prověří a pomohou s odesláním nového průkazu na aktuální doručovací adresu,“ podotkla Plívová.

Lékařské vyšetření - Ilustrační foto
Preventivní vyšetření zadarmo? Podívejte se, na co mají pacienti nárok

Co se starým průkazem?
Starý průkaz mohou klienti vrátit na kterékoli pobočce VZP. „Není to však povinné, znehodnotit ho mohou sami,“ zdůraznila mluvčí.

Jak poznat případné podvodníky?
Pojišťovna upozorňuje, že její pracovníci nebudou lidi, kterým končí platnost průkazu, předem nijak oslovovat, obcházet nebo kontrolovat například to, kdy jim kartička končí. „Pokud by klienti byli někým v této souvislosti kontaktováni, jde velmi pravděpodobně o podvodné jednání,“ upozornila mluvčí.

Kdy lidé mohou přejít k jiné pojišťovně?
Lidé se mohou nanejvýš jednou ročně přeregistrovat od jedné zdravotní pojišťovny k jakékoli druhé. Tento úkon lze provést buď v termínu od počátku ledna do konce března, nebo od začátku července do konce září.

Jaké jsou podmínky přeregistrace?
V případě, že poslední možný den vychází na víkend, je možné přeregistrovat se ještě následující pracovní den. Pokud člověk využije lednový až březnový termín, který právě běží, stane se pojištěncem nové pojišťovny od července. Pokud druhý termín, tak až od příštího roku. Podrobné informace, jak postupovat, lze získat na webech jednotlivých pojišťoven či jejich pobočkách.

Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek
Dostupnost péče je, že se každý včas dostane k té kvalitní, říká ředitel VZP

Čím pojišťovny klienty lákají?
Všechny zdravotní pojišťovny hradí lidem péči, která spadá pod veřejné zdravotní pojištění. Jedná se i o některé léky (hrazené plně či částečně). Pojišťovny se liší tím, co nabízejí z fondů prevence, z nichž přispívají kupříkladu na očkování, dentální hygienu či třeba činnosti související se zdravým životním stylem. Tím se k sobě snaží pojištěnce přetáhnout.

Co pojišťovny nabízejí?
Podrobné informace, co lze z fondu prevence od té které zdravotní pojišťovny čerpat, mají všechny uvedeno na svém webu. Část nabídky se oproti minulým letům nemění, všechny pojišťovny ale přišly pro letošek minimálně s jednou novinkou.

Výběr z nových benefitů:

Všeobecná zdravotní pojišťovna: až 2000 Kč na lyžařský kurz pořádaný školou
https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra: až 1000 Kč na screeningová vyšetření
https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prispevky-z-fondu-prevence

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR: až 1000 Kč (Zdravý pojištěnec) za absolvování preventivních prohlídek a screeningů, příspěvek lze využít na nákup vymezeného zdravotnického zboží či služeb
https://www.vozp.cz/prispevky-na-prevenci

RBP, zdravotní pojišťovna: až 1000 Kč na permanentky na sport, diagnostické vyšetření, dentální hygienu a nákup vitamínů (dle seznamu do 200 Kč)
https://www.rbp213.cz/cs/pojistenci/prevence-a-bonusy/a-54/

Česká průmyslová pojišťovna: až 4000 Kč na genetické vyšetření před plánovaným těhotenstvím (může využít každý z páru)
https://www.cpzp.cz/preventivni-programy

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: až 2000 Kč na očkování proti pásovému oparu
https://www.zpskoda.cz/zdravotni-programy

Oborová zdravotní pojišťovna: až 10 000 Kč na prezenční psychoterapii (lze využít kredity v aplikaci VITAKARTA)
https://www.ozp.cz/benefity/benefityozp