„Je to tak, komentovat to nijak nechci, myslím, že jsem o tom mluvil už hodně. Mělo by to být k dnešnímu datu,“ potvrdil Ťok Radiožurnálu informaci, kterou přinesl Deník N. 

Jeho nástupkyně ve sněmovně bude skládat poslanecký slib pravděpodobně na začátku úterní schůze Sněmovny. Slib má složit také Václav Votava, který v dolní komoře Parlamentu nahradí někdejšího ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD).

Nový ministr dopravy Kremlík byl dosud náměstkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zeman s jeho jmenováním předběžně souhlasil, chce ho ale ještě dnes vyslechnout. Ťokův nástupce by se měl rezortu dopravy ujmout 30. dubna. Premiér minulý týden nevyloučil další změny v kabinetu.

Rekordman v horkém křesle

Ťok je nejdéle sloužícím ministrem dopravy, funkci zastává více než čtyři roky. Poslanecký mandát ale získal relativně nedávno. Do funkce ministra dopravy se dostal koncem roku 2014 a poslancem za ANO se stal jako nestraník ve volbách v roce 2017. Ťok se k odchodu z vrcholné politiky rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků.

Ťok zvažoval, že své vládní angažmá ukončí, již před rokem, nakonec však po účasti v Sobotkově a Babišově prvním kabinetu bez důvěry zůstal i v současné vládě. V prosinci se stal terčem silné kritiky opozice, ale i dopravců a veřejnosti za kolaps na opravovaném úseku dálnice D1. Premiér Andrej Babiš (ANO) se jej však zastal. Mezi další kontroverzní body Ťokova působení v úřadu patří zpoždění jak při stavbě dálnic, tak při odstraňování billboardů. Četná podezření vyvolal také průběh tendru na mýtný systém.