Končícím senátorům stejně jako poslancům ze zákona náleží odchodné ve výši jejich pěti měsíčních platů. Základní měsíční mzda zákonodárce činí nyní 55.900 korun. Základní výše odchodného tedy představuje téměř 280.000 korun.

Na nejvyšší částku se mohou díky funkčnímu příplatku těšit místopředsedové Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) a Alena Palečková (ODS), kteří byli mezi sedmi senátory, kteří už letos nekandidovali. Více než základ by měli dostat také předseda výboru pro záležitosti EU Luděk Sefzig (ODS) nebo předsedové senátních komisí Jana Juřenčáková (STAN), Jiřina Rippelová (dříve ČSSD) a Jiří Pospíšil (ODS).

Odchodné bude vyplaceno podle zákona po třech měsících po ukončení mandátu, tedy v únoru 2013. Senátoři by totiž stejně jako poslanci ztratili nárok na odchodné v případě, že by do tří měsíců od ukončení mandátu začali pracovat v jiné volené funkci. Nárok na odchodné nemá ani Alexandr Vondra (ODS) s ohledem na funkci ministra obrany, potvrdila senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková.

Kancelář Senátu měla letos na odchodné vyčleněno zhruba deset milionů korun. Nevyčerpanou sumu vrátí do státního rozpočtu.