Jízdní oddíl byl ale zrušen. Přestože by podle odborníků našli strážníci na koních uplatnění, vedení města o obnově oddílu neuvažuje.

"Škoda to jistě je, že strážníci již koně nemají. Míst a akcí, kde je lze využít, je více," řekl dnes ČTK velitel jízdní jednotky brněnské republikové policie Libor Blažek.

Počet policejních koní v Brně by se měl v budoucnu zvýšit na 12. Další koně ale již Policie ČR pořídit nemůže. Neumožňují to parametry současných policejních stájí. V minulosti chovali strážníci celkem šest koní. Jejich počty byly snižovány, až nakonec v roce 2005 vedení města jízdní oddíl zrušila.

"Byl až příliš nákladný. Jízdní jednotku strážníků obnovovat nebudeme. Bylo by nejlepší, kdyby chodili pěšky," řekla dnes ČTK náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová.

Republiková policie využívá svůj jezdecký oddíl k ostraze chatových oblastí, zahrádkářských kolonií a parků. Měsíčně je postaveno celkem 60 dvoučlenných hlídek, a to především tam, kde je kůň lepším dopravním prostředkem než vůz nebo motocykl.

Dále jsou policejní koně využíváni při bezpečnostních opatřeních, fotbalových zápasech a demonstracích. Obvykle jsou do měsíce nasazeni při třech až čtyřech těchto akcích.

Brněnská policie využívá plemena český teplokrevník. Koně jsou vycvičeni tak, aby zachovali klid i ve velmi vypjatých chvílích, tedy při demonstracích, křiku, střelbě, a dokonce explozích dělobuchů. Při narušování veřejného pořádku mohou být použiti k vytlačování demonstrantů z vymezeného prostoru.

Policie chovala koně v Brně již za první republiky. V roce 1925 bylo v jejích stájích 32 koní. Jízdní oddíl zanikl počátkem druhé světové války a obnoven byl až v roce 1993.

Jízdní oddíly má republiková policie v Brně, Zlíně a Praze. Městské policie mají hlídky na koních v Ostravě a Pardubicích.