„Dospějeme ke stavu, že heren bude o něco méně, ale o to více peněz se protočí na jednotlivých automatech," komentoval nedávno náchodský zastupitel Jan Ježek rozhodnutí svých kolegů. Zastupitelstvo města těsnou většinou rozhodlo, že počet heren se ve východočeském Náchodě zredukuje na pouhých deset. Toto rozhodnutí mnohé překvapilo, protože původně měly herny 
z města zmizet úplně. Téměř deset milionů korun do pokladny, které z automatů dostává, bylo ovšem silné lákadlo.

Trestní oznámení

Svoje původně radikálnější opatření nyní mění řada dalších měst. Stop hazardu ještě nedávno hlásila třeba Praha 1. Teď by na svém území chtěla povolit hned 21 kasin. „Kasina podléhají nejpřísnějšímu režimu a jsou zaměřena především na turisty. Je to svým způsobem podpora turistického ruchu," vysvětloval pro ČT obrat Jan Krejčí z Prahy 1. Podobný přístup si zvolila třeba i Praha 8 nebo Praha 13.

Tento trend neušel pozornosti bojovníků proti hazardu. „Máme podezření, že tady dochází k podplácení. Proto jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce," řekl Martin Svoboda z občanského sdružení Občané proti hazardu. Nicméně potvrzuje, že v jiných částech města herny postupně mizí.

Například v Praze 2 se podle něho jejich počet snížil na zhruba 40 procent původního stavu. „Není den, aby tam nebyla nějaká herna zrušena," přiblížil Svoboda, sám bývalý gambler, který v automatech prohrál miliony korun. O budoucnosti heren budou v září debatovat ve středočeském Kladně. Primátor města a šéf Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek (ODS) uvedl, že Kladno má svou vyhlášku regulující hazard už od roku 2011. „Bleskurychle jsme zrušili herny u škol," uvedl. Ve městě se přitom počet automatů snížil o zhruba čtyři stovky. „Stále jich tu máme ještě asi 700. Zatím jsem prosazoval, že je budeme postupně vymazávat a nepovolovat nové," doplnil primátor.

Všechno pryč

Nadšení řady měst, že se konečně budou moci hazardu zbavit, přineslo rozhodnutí Ústavního soudu z května letošního roku. Přestože obce do té doby mohly rušit staré typy výherních automatů, povolování modernějších videoloterních terminálů bylo na ministerstvu financí. Výsledek byl takový, že zatímco z měst mizely staré automaty, videoterminály naopak přibývaly. Proti této praxi se postavily Klatovy a u Ústavního soudu uspěly.
„Už nám přišla první rozhodnutí z ministerstva financí o ukončení provozu některých automatů. Podle mých představ bychom se všech mohli zbavit v roce 2014," uvedl starosta Klatov Rudolf Salvetr, podle něhož je ve městě ještě přes 200 výherních automatů.

Klatovy sice nebyly městem, kde by gamblerství nějak výrazně doprovázela kriminalita, ale hraní má neblahé dopady zejména na sociálně slabší rodiny. Město by proto chtělo herny vymýtit úplně. „Měli jsme zpětnou vazbu jak od obyvatel města, tak lidí 
z okolí a ohlasy na naše rozhodnutí byly veskrze pozitivní," dodal starosta. O zákonu, který by obcím umožnil ještě účinněji bojovat proti automatům, včera jednala vláda. Do uzávěrky tohoto vydání ale nebyl výsledek hlasování znám.

Předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan: Politici hodili hazard na hlavu obcím. Česko je tak ve světě unikát

Desítky měst v Česku řeší, jak by se mohly zbavit nebo alespoň výrazně omezit hazard na svém území. Podle předsedy občanského sdružení Brnění Matěje Hollana to je světový unikát. V zahraničí je totiž hazard regulován centrálně.

Jak se po dvou měsících od rozhodnutí Ústavního soudu změnila situace s výherními automaty?
V mnoha obcích se nyní diskutuje o přijetí nebo změně vyhlášek, protože tyto vyhlášky už konečně nejsou jenom na papíře, ale mohou se reálně promítnout do hazardu v dané obci.

Kolik obcí zvažuje vymýtit hazard ze svého území?
Přesná čísla nevím, ale 
o změně vyhlášek se v současné době jedná v desítkách obcí v celé České republice.

Některá města se však nakonec rozhodla, že hazard na svém území zachovají. Co za tím vidíte?
Je za tím tlak provozovatelů hazardu, což oni také přiznávají. Lobbují v desítkách obcí současně a tvrdí, že jednu třetinu z nich, které měly nulové vyhlášky, už zlomili. Podle našeho názoru používají nepravdivé argumenty, aby zastupitelstvo nebo starostu přesvědčili, že se mají od nulové tolerance odklonit. Proti tomu se však postavilo například Brno nebo České Budějovice, které velmi razantní postoj proti hazardu drží.

Čím argumentují?
Tvrdí, že tam zanikne občanská vybavenost, že se zruší hospody, přibudou stovky nezaměstnaných, objeví se černé herny a podobně.

Obce si hazard regulují samy. Jak jsou na tom ale české zákony?
Chybí jakákoliv centrální regulace. To, že veškerá odpovědnost je přenesena pouze na obce, je ve světě unikát. Stát by v tom měl mít jednotnou politiku jako třeba v přístupu k drogám. Také to vytváří obrovský korupční potenciál na úrovni jednotlivých obcí.

Jak by taková státní regulace měla vypadat?
Aby šla nastavit legislativa, je potřeba mít podklady o tom, jak velkým problémem hazard je. Taková studie u nás dlouho nebyla záměrně zadávána. Nyní už zadaná je a vypracovává ji Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti při Úřadu vlády. Datum odevzdání je duben 2014. Na základě tohoto dokumentu bude možné konstatovat, jak moc je potřeba hazard regulovat. Nám by se líbilo zachovat tak čtyři kasina a dost. Ale pokud by politici chtěli jít cestou nějaké rozumné regulace, aby hazard neničil společnost, a přitom nějaká místa pro hazardní hry zachovat, je potřeba počkat na příští volební období.

O hazardu mluvíte se spoustou politiků. Je mezi nimi vůle hazard regulovat?
Obecně to nikdo nechce řešit. Právě v roce 2011 od toho dali ruce pryč a alibisticky přenesli odpovědnost na obce. Vidím to tak, že se teď nebude rok nic dít a příští rok se tím začne zabývat parlament, jestliže bude mít v ruce data. Budou to data z oficiální instituce, která nebude moci ignorovat.

Herny bývají často velmi výrazně označeny různými poutači. Lze i toto regulovat?
Ano, obce to mohou regulovat vyhláškou a hodně obcí to i řeší například zákazem venkovní reklamy. Když ovšem obce mohou hazard regulovat, zdá se nám nedostatečné to jenom skrýt a tvářit se, že to neexistuje. Všichni gambleři vědí, kde ty herny jsou. Je to jen takové lakování na růžovo, které řešení problému, což jsou závislí hráči, nijak nepřispívá. Sami provozovatelé tvrdí, že když provedou tato, jak oni říkají, autoregulační opatření, zisky jim klesnou jen o dvě procenta.

Myslíte si, že se podaří hazard opravdu výrazně omezit?
Řekl bych, že to skončí asi na deseti nebo patnácti procentech současného stavu. Dostali bychom se tedy na úroveň Německa.

Hazard