Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Berka: Neumím si představit, že můj život bude spojen s českou justicí

Ústí nad Labem – Soudce ústeckého krajského soudu Jiří Berka nechodí bezmála deset let do práce. Tak dlouho se táhne jeho kauza údajně zmanipulovaných severočeských konkurzů. Mezitím se jméno Berka stalo synonymem pro podvod. Berkův případ zastavila Klausova amnestie. Přesto není rád. V exkluzivním rozhovoru pro Deník tvrdí, že věc měla skončit zprošťujícím rozsudkem.

23.1.2013 23
SDÍLEJ:

Soudce Jiří Berka.Foto: DENÍK/František Roček

Obáváte se toho, že státní zástupce hodlá amnestii prezidenta republiky napadnout ve vaší věci stížností?

„Ne. Všechny konkurzy, o kterých jsem rozhodoval, byly prohlášeny v souladu s tehdy platným zákonem. Také znalecké posudky zadané policií potvrdily, že firmy byly v insolvenci. Od začátku tvrdím, že obžaloba je podivná konstrukce, ve které proti mně nejsou, podle mého názoru, žádné důkazy. Po 10 letech zde není rozsudek, neboť ten z roku 2010 byl vrchním soudem jako nepřezkoumatelný zrušen."

Ale ani ministr spravedlnosti vás nechce vidět zpět v kanceláři soudce na soudu.

„Na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti se objevil text: „Ministerstvo hodlá využít všechny své kompetence k tomu, aby návrat soudce Jiřího Berky do taláru nebyl jednoduchý… Budou-li zachovány účinky trestních stíhání, které nepodléhají amnestii, pak ministr spravedlnosti neprodleně a opětovně zprostí soudce Jiřího Berku výkonu funkce soudce." Ministr mě neprodleně a opětovně výkonu funkce soudce nemusí zprošťovat. V dubnu 2003 se souhlasem prezidenta jsem byl kvůli vyšetřování postaven mimo službu, a jsem mimo službu i dnes, když spolu hovoříme.

A v jiném prohlášení uvedl, cituji: „Nehodláme ani automaticky vyplatit jím požadovaných 5 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Takový nárok považujeme za sporný a pan Berka nechť se ho domáhá soudně." Nevznáším na nic nárok. Je třeba nahlédnout do zákona o soudech a soudcích, který říká jednoznačně, co nastane poté, kdy věc bude pravomocně skončena."

Tak vrátíte se na soud ke své profesi, nebo ne?

„Přišel jsem o dobré jméno, o kariéru, poškozena byla celá rodina, 10 let nemůžu dělat svojí ani žádnou jinou práci, nemůžu plánovat život, bydlím v malém bytě v paneláku. Toužím jen po klidu. Když si vzpomenu na hysterii před 10 lety, která se dnes opět vzedmula, umím si jen těžko představit, že by můj další život byl nějak spojen s českou justicí. Čili ne."

Nedávno jsem viděl v televizi, že jste si chtěl postavit dům na lukrativním pozemku. Kde jste na to vzal peníze?

„Již předtím se občas psalo, že pozemek jsem si pořídil jako výnos z trestné činnosti. Jenže pozemek koupil otec. Získal větší částku z fondů odškodňujících bývalé vězně z koncentračních táborů. Otec byl v letech 1943 až 1945 v Terezíně, Osvětimi a Mauthausenu. Pozemek jsem zdědil po otcově smrti v roce 2007. Ke svému otci mohu ještě dodat, že v době policejního vyšetřování za mne platil i leasing na mé auto, protože jsem několik let pobíral jenom životní minimum. Měl jsem totiž obstavený majetek. Obstavení majetku zrušil táborský krajský soud až v průběhu procesu."

Podle obžaloby jste ale měl způsobit stomilionové škody. Ty si přece nemohli vyšetřovatelé vycucat z prstu?

„Obžaloba tvrdí, že majetek v rámci konkurzu byl rozprodáván pod cenou. Že lidé, kteří byli zaměstnáni při realizaci konkurzu, měli mzdy vyšší než měly údajně být, a to znamenalo hypoteticky způsobení škody vůči konkurzní podstatě. Nebo různé opravy v objektech byly prý prováděny předraženě. Čili jednalo se o problémy, které, pokud by vůbec byly nastoleny, měly být řešeny v rámci konkurzního řízení, ne v trestním řízení. Je otázkou, zda jde o skutečné škody nebo jenom o konstrukce zpracovatelů znaleckých posudků. Odpovědní správci ani nedostali příležitost své kroky obhájit."

Soudce Jiří Berka.

Myslíte si, že vaše vyšetřování bylo tendenční?

„Začátek je zřejmě v politické objednávce. Při problémech s Union bankou si někdo usmyslel, že by nebylo špatné mě obvinit. Vyšetřovat soudce bylo atraktivní a obvinění ze zločinného spolčení zní velmi sexy. Potom několikrát týdně v televizních zprávách jako hvězda vystupoval státní zástupce Jaroslav Dolejší. Byla to show. Všichni čekali, jaký z toho bude brzy super proces. Ale napsaný rozsudek jsem dostal do rukou až po sedmi letech! Kauza se zadrhla, vyšetřování vázlo, žádná super bomba nebyla odhalena. Dokonce moje přímé sledování a sledování obviněného Vladislava Větrovce vyšlo na prázdno. Protože vyšetřovatelé nic nezjistili, nedali ani výsledky sledování do spisu, aby tím neoslabili to málo, co dali dohromady. Až u soudu se ukázalo, že jsme byli sledováni a výsledkem byla nula."

Za průtahy mohou tedy vyšetřovatelé?

„Vyšetřovatelé jenom pracovali za dozoru vrchního státního zastupitelství. Když to začalo skřípat, tehdy nejznámější z českých státních zástupců Jaroslav Dolejší byl odvolán z funkce ředitele 6. odboru na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Tento odbor měl pod vedením Dolejšího na starosti nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu. Slíbil národu mediální super kauzu, ale byl odvolán a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká to odmítla komentovat. Z Dolejšího se stal řadový státní zástupce."

A dál?

Soudce Jiří Berka.„Oficiálně začalo trestní stíhání mé osoby 14. dubna 2003. Byla vypracována postupně obžaloba a 5. září 2006 začal Krajský soud v Táboře projednávat obžalobu celkem proti 11 lidem. V květnu 2006 v Táboře proběhlo předběžné projednání obžaloby, v září 2006 začalo hlavní líčení.

Minimálně o půl roku protáhla věc nestandardní námitka podjatosti státní zástupkyně Smetanové proti soudci Bernátovi, který kvůli tomu nemohl proces dokončit, a musel odejít do důchodu. Pokračoval náhradní soudce. V dubnu 2009 skončilo dokazování a byly předneseny závěrečné řeči. Ale teprve za rok v dubnu 2010 byl vyhlášen rozsudek. Písemné znění rozsudku jsem obdržel až v lednu 2011. Téměř všichni, včetně státní zástupkyně Smetanové, podali odvolání. Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil jako nepřezkoumatelný v květnu 2012. Bez dvou měsíců uběhlo šest let od zahájení procesu, když se vracel táborskému soudu náš případ k vypracování nového rozsudku. Z toho je vidět, že na prodlužování procesu neneseme žádnou vinu. Vždy jsem říkal, že chci, aby věc skončila co nejdříve."

Lidé si ale myslí, že jste zdržovali proces.

„Obvinění i advokáti se dostavovali k soudu vždy, aby proces nebyl protahován. Také se o lidech z naší kauzy hovoří jako o odsouzených, ale rozsudek byl zrušen. Přímo v usnesení vrchního soudu je uvedeno: Odvolací soud se ztotožňuje s názorem, že v rozsudku táborský soud vypichoval některé důkazy, ale chybí jejich úplné hodnocení. Upozorňovali jsme při procesu na různé rozpory, nepřesnosti a omyly v důkazech obžaloby. Odvolací soud nám dal za pravdu."

A co spoluobviněný Vladislav Větrovec?

„Vladislav Větrovec v roce 2007 vyhrál civilní spor spojený s konkurzem. Soud zamítl žalobu, podle které se měl Vladislav Větrovec spolu s konkurzním správcem Josefem Vavřičkou bezdůvodně obohatit o více než 6 milionů korun. Rozhodl o tom českolipský okresní soud. Správkyně konkurzní podstaty firmy Autostar Velimex v České Lípě požadovala přes 6 milionů jako náhradu škody. Žaloba byla zamítnuta. Přesto později státní zastupitelství podalo obžalobu na Vladislava Větrovce kvůli tomuto konkurzu, ačkoliv již bylo v civilním řízení prokázáno, že škodu nezpůsobil. Co si o tom mám myslet?"

Kdy odhadujete, že kauza definitivně skončí?

„Už si netroufnu předpokládat vůbec nic. Ostatně Vrchní státní zastupitelství v Praze okamžitě oznámilo, že podá proti amnestii stížnost, o které říkalo, že bude úspěšná."

Jiří Berka

Soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem (1963), ženatý, dvě dcery. Po vzniku kauzy v dubnu 2003 dočasně zproštěn soudcovské funkce. Obvinění, mezi nimiž je i soudce Berka, podle obžaloby zmanipulovali konkurzy podniků na hranici bankrotu. Vybrali si údajně podniky v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Jiří Berka. Za pomoci dalších firem a lidí údajně zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Tím se prý dostávali k majetkům za stovky milionů korun, které pod cenou rozprodávali.

Autor: František Roček

23.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Juraj Chmiel
3

Velvyslanec Chmiel vysoudil přes dvě stě tisíc korun. Stíhán byl neprávem

Ponorka A.R.A. San Juan
AKTUALIZOVÁNO
1 4

Bouchání do stěny. Námořnictvo možná zachytilo ztracenou ponorku

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Nová Sněmovna odstartovala: Poslanci se hádali o imunitní výbor

Zákonodárci vzešlí z říjnových voleb dnes složili slib a poprvé zasedli do poslaneckých lavic. Hladký průběh jednání se ale zadrhl na návrhu počtu členů mandátového a imunitního výboru (MIV).  

Blázni, nebo hrdinové? Názory mladých Japonců na piloty kamikaze se různí

Za druhé světové války tisíce japonských dobrovolníků narukovaly k pilotům kamikaze. Ti se pak s letadly plnými výbušnin vrhali střemhlav na spojenecké lodě. Současná anketa britské stanice BBC ukazuje, že díky vlivu nacionalistů se sebevražední letci v očích nové generace opět stávají hrdiny.

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT