Ještě že děti učím, že nejsme slepice, jako paní třídní učitelka. Rozhodně, pokud se něco takového dozvím, rád si opět s ředitelem školy popovídám. Pojďme bojovat za svobodné Československo mimo EU a NATO a tohle šílenství zastavit jednou pro vždy. Těmito slovy komentoval jeden diskutující z facebookové stránky Cvrčky nežeru nedávnou besedu v jedné ze severočeských škol.

Očkováním proti koronaviru se sice chrání i zdravotníci, dezinformátoři zaměření proti očkování však svádějí na vakcíny všechno možné, přičemž se nezatěžují žádnými důkazy
Náhle zemřeli, to není náhoda, to dřív nebylo. Dezinformátoři dál matou lidi

Debata se zaměřila na téma hmyzu jako potraviny budoucnosti a děti během ní mohly hmyz i ochutnat. „Tak tohle je ke zblití. Ženská, co to svinstvo dětem rozdává, je s tím očividně v pohodě. A podle fotek, většinu dětí doma rodiče zřejmě nevarovali,“ okomentoval novou zkušenost žáků další z diskutujících.

Podobných příspěvků jsou na stránce desítky a obdobné komentáře se objevují i například pod obrázky letáků obchodního řetězce Penny Market či nabídky občerstvení Českých drah, kde diskutující kromě kritiky sdílejí výzvy k bojkotu jejich služeb.

Nastolení nového světového řádu

Část sledujících stránky Cvrčky nežeru věří v konspirační teorii o přípravě nového světového řádu, takzvaného Velkého resetu. „Celá teorie je postavena na tom, že světoví lídři či elity chtějí využít současnou pandemii k nastolení nového světového řádu. Má dojít ke zrušení kapitalismu a vládě technokracie, má být omezena svoboda a nastolena kontrola nad lidmi,“ vysvětluje podstatu teorie server Manipulátoři.cz.

Stránka Cvrčky nežeru má přímé spojení na TV Šalingrad, kterou odborníci na dezinformace označují za projekt esoteričky Renaty Bernardi. „Byla známá šířením nesmyslů už v době covidu. A byla poměrně radikální,“ konstatoval šéfredaktor zmíněného serveru Jan Cemper.

Přepadení Ukrajincem s nožem u bankomatu v Táboře? Policie nic takového nešetří.
Syna přepadli Ukrajinci, tvrdí žena z Tábora. Policii ale případ nikdo nehlásil

Podle něj se v TV Šalingrad například objevovaly informace o tom, že vakcíny proti covidu v sobě obsahují čipy.

A také v ní zaznívá, že světová nadvláda se připravuje už od konce druhé světové války, přičemž součástí tohoto plánu je cílené poškozování zdraví lidstva. „První spouštěč byl covid, pak se k tomu přidaly elektromagnetické sítě. Další pokračování jsou potraviny. Neuvědomili jsme si, že je všechno součástí Velkého resetu. Všechno bylo nachystané, všechno bylo připravené, potraviny byly nachystané,“ řekla například v únorovém vysílání s názvem Jídlo jako zbraň vládnoucích elit? mikrobioložka Ivana Stenzlová Renatě Bernardi.

Kromě emulgátorů, antibiotik a dalších látek, které měly řízeně škodit zdraví v minulých dekádách, konspirátoři mezi nebezpečné potraviny nově řadí i hmyz, který má Evropská unie protlačovat na úkor běžných druhů masa i přes vědomí jeho údajné zdravotní závadnosti.

Cílené zatajování informací? 

Bernardi dezinformační charakter stránky Cvrčky nežeru odmítá. Podle ní varuje před informacemi, které Unie cíleně zatajuje. „Při zpracování hmyzu dochází k usušení, a tedy i konzumaci, celého hmyzu. Včetně vnitřností i zbytkových parazitů. Ti se ve velké míře nacházejí i při chování na hmyzích farmách, v Asii jsou proto tvorové ošetřeni nepřípustnými postřiky,“ sdělila Deníku žena.

Podle ní s lidmi manipuluje masivní propaganda. „Lidé by se měli omezit ve spotřebě všeho a být skromnější, a na světě bude harmonie a budou i zdravější. Ve všech potravinách je již tolik přídavných látek, že je dobré vracet se k jednoduchosti,“ navrhla Bernardi.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová
Ukrajinští vojáci šíří v Česku tuberkulózu, naznačila Hamplová. Pak se omlouvala

Podle údajů ministerstva zemědělství se do Evropské unie skutečně mohou dovážet hmyzí výrobky i ze třetích zemí, včetně Asie. „Vstup hmyzu určeného k lidské spotřebě do Evropské unie je povolen ze Švýcarska, Jižní Koreje, Kanady, Thajska a Vietnamu,“ uvedli zástupci ministerstva. Potraviny ovšem musejí splňovat požadavky na bezpečnost.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkStránka Cvrčky nežeru není jediná, která informace o údajné škodlivosti jedlého hmyzu šíří. „Nesmysly týkající se cvrčků a hmyzu v jídle registrujeme zhruba od ledna. Zajímavé je, že výrobky z cvrččí mouky jsou u nás v prodeji minimálně od roku 2017, kdy je začalo prodávat Penny. Ale dosud to nikomu nevadilo,“ poznamenal Cemper z Manipulátoři.cz.

V lednu se rozšířil seznam schválených potravin v Unii o dva nové druhy hmyzu. Obdobné diskuze jako v Česku se přitom podle portálu Euractiv objevily i v dalších zemích Unie. Bývalý bulharský ministr vnitra Rumen Petkov dokonce pro ruská média v únoru označil zařazení hmyzu na seznam potravin za zločin proti Evropě.

Evropa a hmyz

Konzumace hmyzu je téma, které rezonuje hlavně mezi vědci.

Pro období 2020-2029 OECD předpokládá nárůst světové produkce masa o téměř 40 procent, což má mít katastrofální dopady na klima.

V roce 2050 by přitom na zemi mělo žít 9 miliard lidí a spotřeba živočišných produktů by se proto měla ještě zvýšit, až o 70 procent oproti současnému stavu.

Chov hmyzu, který je zdrojem kvalitních bílkovin, ale také vlákniny nebo mastných kyselin, neprodukuje tolik skleníkových plynů a je oproti jiným chovům zvířat méně náročný na prostor i spotřebu vody.

V EU se smí prodávat produkty z larev potemníka stájového, cvrčka domácího, saranče stěhovavé a larvy moučného brouka.

Hmyz se používá mražený, sušený nebo ve formě prášku.